Bartın Devlet Hastanesi bir paylaşımda bulunarak, Fenilketonüri hastalığı hakkında hatırlatma yaptı.Hastanenin sosyal medya hesabı üzerinden yapılan paylaşımda, "Fenilketonüri, ülkemizde yürütülen Yenidoğan Tarama Programı ile tespit edilebilen kalıtımsal bir hastalıktır. Fenilketonüri hastaları, uygun diyetlerin kullanımı yoluyla sağlıklı bir hayat sürdürebilmektedir" dendi.Bartın'da yeni anne-baba olan bireyler bilinçlendirilmeye devam ederken, uzmanlar yenidoğanlar ile ilgili hatırlatmalar yaparak ebeveynleri bilgilendiriyor.Bartın Devlet Hastanesi tarafından yapılan bilgilendirmede, "1 damla topuk kanı hayat kurtarır" ifadesi paylaşılarak, beyin fonksiyonlarını etkileyen bu kalıtsal hastalığın teşhisi konusunda bilinçli olmanın önemi hatırlatıldı.
Haber Merkezi
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/06/665b1a749fa80.jpg)