Bartın’ın Amasra ilçesinde, Bartın platformu tarafından gerçekleştirilen termik santrali karşıtı gösterinin ardından, termik santral tartışmaları yeniden alevlendi. Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından Amasra için planlanan "Kömür Hazırlama (Lavvar) Tesisleri, Lavvar Atığı Depolama Tesisleri, Dolgu Alanı İle Rıhtım ve İR 86970 Numaralı Ruhsat Sahasında Taşkömürü Üretimi Entegre Projesi" için verilen Çevresel Etki Değerlendirmesi olumlu kararının iptali için Zonguldak İdari Mahkemesinde açılan davanın bilirkişi heyeti keşfi yapıldı. Bartın’da pek çok kez gündeme gelen termik santral, yeniden gündeme geldi.
Peki termik santralin ne gibi zararları bulunuyor?
Termal santrallerin işletilmesi sırasında atmosfere karbon, sülfür, kül gibi zararlı gazlar salınarak uzun vadede canlı yaşamını olumsuz etkilemektedir. Bu zararlı gazların yayılması sonucu hava, su ve toprak kirlenir; bu da çeşitli canlıların sağlığını olumsuz etkileyerek kanserojen hastalıklara yol açabilir.
Tarım alanlarının azalması ve termal santrallerin çevreye saldığı zehirli gazların tarım ürünlerine karışmasıyla birlikte ağır metallerin gıda zincirine girmesi ve insan sağlığını tehdit etmesi gibi sorunlar ortaya çıkar. Bu ağır metaller zamanla topraktan içme suyuna karışarak insan sağlığını tehlikeye atabilir.
Zehirli gazlar ayrıca ozon tabakasına zarar verirken, yanma sonucu oluşan gazlar hava kirliliğini artırarak asit yağmurlarının görülme sıklığını artırabilir. Sülfür ve kükürtlü bileşiklerin aşırı miktarlarda bulunması ise solunum problemlerine neden olabilir; özellikle termal santrallerin bulunduğu bölgelerde KOAH, astım gibi solunum yolu hastalıkları ile kanser vakalarının arttığı gözlemlenmiştir.
Termal santrallerin soğutma suları için yeraltı sularının kullanılması içme suyu kaynaklarını azaltırken, atık sular ise toprak kalitesini bozarak yaşam alanlarını etkileyebilir. Ek olarak, termal santrallerin çevresindeki ekolojik dengeyi değiştirerek ekosistemi bozması söz konusudur; bu da çeşitli canlı türlerinin azalmasına ve ekosistemin dengesizleşmesine neden olabilir.
Kısa vadede elektrik üretim maliyetlerinin düşük olması, uzun vadede ise dolaylı maliyetlerin artmasıyla birlikte termal santrallerin verimliliğini azaltır ve alternatif enerji kaynaklarının önemini artırır. Birçok ülke, bu nedenle alternatif enerji kaynaklarına yatırım yapmaktadır. Örneğin, Almanya gibi güneş enerjisinden yararlanma potansiyeli düşük olan ülkeler bile güneş enerjisini kullanarak enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir.
Zararı çok, yararı tek..
Termal santrallerin ekonomik olarak ucuz elektrik üretimi sağlaması dışında bir faydası bulunmamaktadır. Ancak, bu avantaj bile çevresel ve insan sağlığına yönelik zararların yanında önemsiz kalmaktadır. Bu nedenle, termal santrallerin zararları göz önüne alındığında, alternatif ve çevre dostu enerji kaynaklarına daha fazla önem verilmesi gerekmektedir.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Hattatın yerinde olsam tüm ayakları dinamitle patlatır kuyuları da çimento ve kum karışımıyla doldururdum. Sonra sahaya zeytin ağacı dikerdim ki bir daha madencilik yapılamasın