Bartın'da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları projesi, bölgedeki su taşkınlarını önlemek ve Yalı mevkiini selden korumak amacıyla tüm hızıyla sürdürülüyor. Projenin ihalesi 4 Ocak 2023 tarihinde 464 milyon 778 bin Türk Lirası bedelle gerçekleştirilmişti. Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, projeye karşıtlığını bir kez daha vurguladı ve Yalı Mevkiinde devam eden çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.
Açıklamasında proje kapsamında yapılan hatalardan bir an önce dönülmesini ve ortak akılla hareket edilmesini talep ettiklerini dile getiren Yalçınkaya “Lütfen bu şehirde yaşayan insanların sesine bir kulak verin” dedi. Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları Projesi için şunları söyledi:
Hepimizin yaşadığı bu şehirde Bartın Irmağı'nda güzel hatıralarımız var. Bu hatıralarımızla büyüdük, bu hatıralarımızla yaşıyoruz. Bu Allah'ın bize lütfettiği bu güzellikler içerisinde yaşayın diye sunduğu güzel Bartın'ımızın, güzel ırmağını maalesef elimizden alıyorlar. Bir oldubitti ile Bartın şehrini karşı karşıya bıraktılar. “Biz yapıyoruz, siz seyredin” dediler.
Ve dolayısıyla da bugün yeni bir yerel yönetimin başa gelmesiyle birlikte şehrin bize verdiği o anahtarı, o emin ellerdeki teslim ettiği anahtarı şehr-i emin insan olarak ben de Bartın halkının bu sıkıntılarını dile getirmek için öncelikle göreve seçildikten 15 gün sonra yapılan İl Koordinasyon Kurulu toplantısında yetkililere, bu projenin yanlış olduğunu ve bu projenin Bartın şehrine zarar vereceğini ve ırmağını, bu güzel yaşam alanımızı elimizden alacağını dile getirerek onlara orada bir konuşma yapmıştım. O konuşmadan sonra demiştim ki, konuşmamız sırasında “Lütfen bu oldubittiyle bizi karşı karşıya getirmeyin. Lütfen bu şehirde yaşayan insanların sesine bir kulak verin. Lütfen bu kentteki mühendis arkadaşlara, sivil toplum örgütlerine bir kulak verin. Bu yanlışlıktan dönmek erdemliktir. Bu yanlışlıktan dönmek için bizlerle oturun, konuşun ve birlikte verilen bu zararı minimuma indirerek en azından bu kentin en güzel yerlerinden olan, Bartın'ın bence vazgeçilmez bir yaşam alanı olan Bartın Irmağını kent insanının tekrar bu güzellikleri yaşaması için onlara sunalım.”
“Mücadele İmza İle Başlıyor” Ama dinletemedik. Dinlemediler. Gene oldubittiyle buraya geldiler. Bartın Emekliler Evi'nin önünde bir baktık duvarların yükseldiğini gördük. Hâlbuki biz bekliyorduk ki bizi çağırın. Bizimle birlikte konuşup sivil toplum örgütlerinin de görüşlerini alarak mimarların, inşaat mühendislerinin ve bu kentte yaşayan herkesin görüşüne değer vererek bu projeyle ilgili yeniden bir çalışma içerisine gireceklerini düşünüyorduk. Maalesef böyle bir şey yapmadılar. Geldiler, tekrar orada inşaat faaliyetlerine başlayınca biz de geldik bu duvarın dibinde, yine Ticaret ve Sanayi Odası Başkanımız, meslek odalarının temsilcisi arkadaşlarımız, mimarlar, inşaat mühendisleri ve bence hani Amasra'da kurulması düşünülen termik santral konusunda bizleri bir araya getiren Bartın Platformu vardı. Çevreye sahip çıkıyorlardı.
Yaşam alanlarına sahip çıkıyorlardı. Tarihe sahip çıkıyorlardı. Kültürüne sahip çıkıyorlardı. Şimdi aynı şekilde Bartın Irmağı İnisiyatif grubu olarak, Bartın Platformu olarak tekrar Bartın Irmağı'na sahip çıkan bu arkadaşlarla bu açıklamayı yapmıştık. Ama fayda getirmeyince bugün burada Bartın halkının Amasra'da göstermiş olduğu o mücadele örneğini gene Bartın'da yaşayan insanlar olarak bir imza kampanyasıyla başlatıyoruz. Bu imza kampanyasına imza atacak her vatandaşımız, o çocukluğundan beri yaşadığı o güzellikleri içine sindirerek bugünleri geldiği günleri hatırlayarak, hatıralarını hatırlayarak bence bu imza kampanyasına her zamankinden daha fazla destek vereceklerine yürekten inanıyorum. Bu kent bizim. Herkesin görüşünü almak lazım. Oldubitti ile “Yapıyoruz, ediyoruz. Siz seyredin” demek, Bartın halkına karşı yapılan en büyük saygısızlık. Dolayısıyla bugün bu başlatılan imza kampanyasında Bartın'da yaşayan herkes sahip çıkarak bu imza kampanyasına imzasını atarsa belki birileri bu halkın daha fazla duymak zorunda olduğunu hissederler. “Çin Seddi sevdanızdan vazgeçin” Ben göreve geldiğimden beri bu konu üzerinde hassasiyetle duruyorum. Ben kentime sahip çıkıyorum. Kentimin insanlarının bana karşı duyduğu güveni tekrar daha yükseklere çıkarmak için bu mücadelenin içerisinde yer alıyorum. Kentimi ve kentte yaşayan insanlarımı sahipsiz bırakmıyorum. Dolayısıyla bugün gene Bartın'da değişik partilere mensup partilerimizin siyasetçileri, il başkanları, ilçe başkanları da var. Onlar da Bartın'a sahip çıkıyorlar. Onlar da bu yanlış yapılan uygulamanın durdurulması için bugün burada hep birlikte bir mücadelenin içerisindeler. Bugün burada sizlerin ve o değişik partilerimizin siyasi yönetimlerinin gösterdiği duyarlılığı Adalet ve Kalkınma Partisi'nin de yöneticilerinin göstermesini istiyorum. Yani bu hepinizin. Bu kentte ocu, bucu, anlamında hiçbir ayrım yapmamamız lazım. Hepimizin kentimize, yaşam alanlarımıza zarar verecek her şeyde birlikte hareket ederek en asgari şekilde en az zararla bu sorunları çözmek zorunda olduğumuzu unutmamamız gerekiyor. Ben bir kez daha bu projeyi gerçekleştiren DSİ İl Müdürlüğüne, DSİ Bölge Müdürlüğüne, DSİ Genel Müdürlüğüne, artık ırmağı ıslahı projesi kapsamı içerisinde bu ucube inşaatı başlatanlara bir kez daha buradan sesleniyorum. Ne olur şu Çin Seddi sevdanızdan vazgeçin. Ne olur Bartın ırmağını elimizden almayın. Bizim yaşam alanımıza bu kadar zarar vermeyin. Yazıktır, günahtır. Çocuklarınıza, torunlarınıza verdiğiniz bu zararı anlatamazsınız hayatınız boyunca.” MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/05/6655d347dd40d.jpg)
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/05/6655d36b2a6f4.jpg)
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/05/6655d38d5350a.jpg)
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/05/6655d4161dd54.jpg)
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/05/6655d3f948d84.jpg)
Yorumları okuduğumda gerçekten üzüldüm güzel Bartın ımızı düşünmeden aklı ermeden konuşan akp zihniyeti sarmış yazık
Bartın'ı sel taşkınından korumak amacıyla biri Derbent ikisi Kozcağızda olmak üzere milyonlarca para harcanarak üç adet baraj yapıldı.Sahi bu barajlar niye yapıldı.Bu da yetmedi,simdide camdan çin seddi yapılıyor.Bu set,seli önleyecekti de barajı niye yaptınız.Önlemeyeceği aşikarda,bunun yerine nehrin islah çalışması niye düşünülmedi.
Herşeye karşi çikarsiniz nükleer santral dahil 3 dönem yanlış hatırlamıyorsam daha önce yaptınız kozcağiz da iki baraj yapimasa 3/1 giderdi selde yılmaz tunç bakanima teşekkürler cokseyler yaptı sadece kılasik CHP zihniyeti icraat yap hizmet yap
Daha önce yanılmıyorsam 3 dönem baskanlik yaptın ucube zihniyetli başkan kaç defa sele gittin bartın ayrıca kozcağiza yapilan 2 baraj olmasa bartinin 3/1 son selde gitmişti yılmaz tunç bakanima teşekkürler hiç bir vekilin yapamadiğini yaptı bartina ve çevresine bir bartinin içini duzeltemedin Yalçınkaya sen sadece kafa çekip boş yorum yaparsın Ankara Nallıhan çayirhan mah bir kumlucali
Temmuz,Ağustos gibi yukluce bir yağmur yağsın.goruruz o duvarınızı.
1998 deki sel felaketini görenler bunun seli önleyemeceğini bilir.Eski terminalin çatısında idi su.Görmeyenler istediğini düşünebilir.Amacımız birini kötülemek eleştirmek değil yapıcı çözüm bulmak ama inanın çözüm duvar yapmak değil.En son selde su Yalıda Ziraat bankasının önündeydi.Bu duvar sizce bu suyu tutacakmı.Yağışı bildiniz neden yağmurdan evvel barajı boşaltmadınız.Baraj yağışla dolsaydı belkide bu olmayacaktı, Akılcı önlemler almadan ben yaptım oldu.Zararı kime Bartın halkına ,cukka kime?Biz evvel Bartını düşünmek zorundayız.Bizim bundan bir menfaatimizde yok yarın evlatlarımıza yaşanacak yer bırakmak tek arzumuz.Birilerinin cebini doldurmak değil.Bartınımızı gözden çıkaramayız.Çevre katliyamı bu.Madem bişey yapılacak imara kapatın.Irmak kenarlarına yapışma olmasın.Su akar yolunu bulur unutmayın yazın bir yere
Sayın rızabey sen bu bartını çok seviyordu da neden belediyeyi terk edip Ankara'ya gittin bartın halkına ne yararınız oldu nerede bir dikili eseriniz var elinizden gelse camileri yıkacaksınız ama buna müslüman halkımız izin vermez ordu yeri köprünün altından iki araç yan yana geçmiyor oranın tadilatına bile karşı çıkan bir zihniyetle halkı karşı karşıya getirdiniz imzaya. Hayır hayır
Uygulanmak istenen bu proje bilimsellikten yoksundur..Bartın’a ve içinde yaşayanlara zarar verecek,sel felaketlerini önleyemiyeceği gibi bir çevre felaketine de yol açacaktır..Karşı çıkılmalı,varsa alternatif çalışmalar yapılmalıdır..Antik çağlardan beri ismi olan ırmak ve ismini verdiği ilin doğal yapısı bozulmamalıdır..
Görevi çöp toplamak olan Çevre düzenlemek olan bir adamın klasik chp vandallığı ile her şeye karşı olması ne ilginç. Senin eser'in nedir? Ne yapacaksın?
Sen geri zekalı misin lan?bu cam ırmak taskinini önler mi?
Çok şey yazmak istiyorum,Lakin Bolca, Dolu Dolu yağmur yağması benim yazacaklarımdan daha önemli, gerçekler o zaman ortaya çıkacaktır.
İmza kampanyasini destekliyorum