Bartın Kahveciler ve Şerbetçiler Odası Başkanı Ayhan Tepe, çay fiyatlarına yapılan zam eleştirileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Tepe, son dönemde artan maliyetler ve kahveci esnafına yönelik haksız eleştiriler konusunda dikkat çekici değerlendirmelerde bulundu.
Çay Fiyatı Artışı Kaçınılmazdı
Ayhan Tepe, mevcut ekonomik koşullarda çay fiyatlarının neden arttığını şöyle özetledi:
"Asgari ücretin 11 bin 400 TL, işyeri kiralarının 8 - 10 bin TL, SGK ve Bağ-Kur priminin ise 4 bin TL olduğu bir dönemde çayın fiyatı 7.50 TL idi. Geldiğimiz süreçte asgari ücrete yüzde 55, işyeri kiralarına yüzde 60, SGK, maliye, muhasebe ve enerji dâhil her şeye yüzde 50 ile yüzde 100 arası zam gelmiş durumda. Buna rağmen çayın fiyatı 7.50 TL'den 10 TL'ye çıkarılarak kahveci esnafımız yüzde 30 artışa razı edilmiştir."
"Maliyetler Sadece Hammadde ile Sınırlı Değil"
Tepe, çay fiyatının yalnızca hammadde maliyeti üzerinden değerlendirilmesinin yanlış olduğunu vurgulayarak, "Bir kilo çaydan 300 - 350 bardak çay çıkıyor ve bu durumda 1.50 TL'ye mâledilen çay, 10 TL'ye satılıyor gibi haksız eleştirilerle karşılaşıyoruz. Ancak çayda maliyet sadece hammadde üzerinden yapılmaz. Diğer maliyet giderleri olan tüp, elektrik, aydınlatma, ısıtma, işçilik, SGK, maliye, muhasebe ve kira giderlerinin de göz önünde bulundurulması gerekir" dedi.
"Esnafa Saygı Gösterilmeli"
Sosyal medya üzerinden kahveci esnafına yönelik yapılan eleştirilerin incitici olduğunu belirten Tepe, "Sabahtan akşama ve hatta gece vaktine kadar sizlere hizmet eden kahveci esnafımıza sosyal medya üzerinden incitici sözler söylemek, hoş değil, doğru da değil. Onlar sizlere nasıl saygın bir şekilde hizmet ediyorsa sizler de onların işine ve çalışma hukukuna saygı göstermek zorundasınız. Emek; hakaret değil, saygı gösterilmesi gerektiren bir değerdir" ifadelerini kullandı.
ŞEVVAL ALTINTAŞ
Bu açıklama ile Sn Ayhan Tepe AKP döneminin şu anki durumunu açıklamış yani memleketi hep beraber batırdık diye teyit etmiş
Bartında başka is yeri açan yok zaten her kösebası kahvehane kafe çayocağı kolay para kazanma yolu baskan 1 bardak çayın 20 _30 lira olacak nesi var tuttuğuna siz önce ona bir standart getirin herkes kafasına göre fiyat belirliyor hem asgari ücrete zam ocakta geldi ve çay 5 ₺ den 7.5 oldu bu yıl başından beri ikinci zam ne arttıda zam yapıyorsunuz. Kurtarmıyorsa bakın bir hikaye gecmisten kahveci kahveye zam yapmak ister ve bir yazı asar Kayve yemenden gelir yollaırak 5 kuruş yetmez 10 kuruş bırak Müsteride altına yazar Kayveye yemenden gelir yollar ırak 5 kuruş yetmiyorsa sen bu işi bırak