Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Bartın’ın Şarköy köyü Gürgenlik mevkiinde bulunan Tarımköy konutlarına yerleşen aileleri ziyaret etti. Bartın Valisi Arslan, vatandaşlarla bir süre sohbet ederek yeni evlerinde huzur içinde oturmalarını temenni etti.
Kozcağız Barajı ve Tarımköy Konutları
Vali Arslan, ziyaret sırasında yaptığı açıklamada, Bartın’ı sel ve taşkınlardan korumak amacıyla inşa edilen Kozcağız Barajının su tutmasıyla birlikte bazı evlerin su altında kalacağını belirtti. Bu durumdan etkilenen vatandaşlar için Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından 100 konutluk bir Tarımköy Projesi hayata geçirildi. Şu ana kadar bu konutların 40’ına aileler yerleşmiş durumda ve diğer konutlara da peyderpey taşınmalar devam ediyor.
Sel ve Taşkın Riski Azalıyor
Kozcağız Barajı, Bartın'ı sel ve taşkın riskinden korumak için stratejik bir öneme sahip. Barajın su tutmasıyla birlikte, bu bölgelerde yaşayan vatandaşların evlerinin su altında kalma riski bulunuyordu. Bu nedenle, TOKİ tarafından hayata geçirilen 100 konutluk Tarımköy projesi, bu vatandaşların hem konut hem de tarım arazileri anlamında desteklenmesi amacıyla geliştirildi. Şu anda 40 aile bu konutlara yerleşmiş durumda ve kalan konutlara taşınmalar devam ediyor. Bartın Valisi Arslan, barajın su tutmaya başlamasıyla birlikte Bartın’ın sel ve taşkınlara maruz kalma riskinde önemli bir azalma olacağını ifade etti. Bu proje sayesinde hem güvenli konutlar sağlanıyor hem de tarım arazileri koruma altına alınıyor. Böylece vatandaşlar, hem yaşam alanları hem de geçim kaynakları konusunda desteklenmiş oluyor.
Yol Çalışmaları ve İncelemeler
Vali Arslan, ziyaretin ardından Kozcağız-Kumluca yolu Tarımköy konutlarında devam eden bağlantı yolu çalışmaları ile Kozcağız-Kumluca relokasyon yolunun 0-1 kilometre arasında yapımı süren yol çalışmalarını yerinde inceledi. Bu incelemeler sırasında yetkililerden detaylı bilgi aldı.
Yol çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte bölgenin ulaşım altyapısının güçleneceğini belirten Vali Arslan, çalışmaların en kısa sürede tamamlanması için gerekli tüm adımların atıldığını vurguladı.
Bartın Valisi Nurtaç Arslan’ın bu ziyareti, bölge halkına verilen önemin ve devletin vatandaşlarının yanında olduğunun bir göstergesi olarak değerlendirildi. Tarımköy projesi ve yol çalışmaları, Bartın’ın gelecekte daha güvenli ve yaşanabilir bir yer olmasına katkı sağlayacak önemli adımlar arasında yer alıyor.
Haber Merkezi