Kış aylarının gelişiyle, Bartın'da bel fıtığı yaşayan hastaların ağrılarında artış yaşanıyor. Uzmanlar, hastaların bu aylarda daha dikkatli olması gerektiğini belirterek, özellikle bel bölgesini sıcak tutması gerektiğini söylüyor.Op. Dr. Emre Ünal, “Soğuk havanın bel fıtığı gelişmesi konusunda bir katkısı olmamakla beraber, soğuk havalarda bel fıtığına bağlı oluşan ağrının daha şiddetlendiğini polikliniklerimizde görüyoruz.” ifadelerini kullandı.Sıcak Mı, Soğuk Mu İyi Gelir?Doktor Emre Ünal, Kendisine en çok gelen sorulardan biri olan, "Bel ağrısı hissedildiğinde sıcak uygulama mı yoksa soğuk uygulama mı yapılmalı?" sorusunu yanıtladı. Ünal,bel ağrısında ilk yapması gereken, bel bölgesine sıcak uygulama ve istirahattir. Bel bölgesine, cildi yakmadan ısıtma görevini görecek, sıcaklığını en az 15 dakika muhafaza edecek herhangi bir sıcak su torbası ile sıcak uygulama, istirahat ile beraber çok iyi sonuçlar verir” şeklinde konuştu.
Bartın Devlet Hastanesi fizyoterapi bölümü çalışanı H.E.K, hastaların kış aylarında ağrılarının arttığını söyledi. Yıllardır fizyoterapi bölümünde hastalara gerekli tedavileri uygulamak için çalıştıklarını söyleyen H.E.K, " Özellikle kış aylarında hastalarımızın ağrıları artıyor. Bu yüzden soğuktan kaçınmaları gerekiyor. Ameliyat olamayacak durumda olan veya ameliyat olmak istemeyen yaşlı hastalar mutlaka bel bölgesini sıcak tutmalı." dedi."Uzmanlardan Yardım Alınmalı"H.EK. "Bu aylarda bel fıtığıyla beraber gelen kalça ve bacak ağrıları artıyor. Gece uyuyamayacak derecede kötü hisseden hastaların mutlaka doktorlarımıza danışması gerekiyor. Ağrıları azaltmak ve gerekli tedavileri uygulamak için burada çalışıyoruz. Fakat bazı hastalar kendi hastalığının bile farkında olmayabiliyor, bu yüzden sürekli devam eden ağrı hisseden hastalar için uzmanlardan yardım almalı" dedi.
MUHABİR - EDA KOÇ
Bartın Devlet Hastanesi fizyoterapi bölümü çalışanı H.E.K, hastaların kış aylarında ağrılarının arttığını söyledi. Yıllardır fizyoterapi bölümünde hastalara gerekli tedavileri uygulamak için çalıştıklarını söyleyen H.E.K, " Özellikle kış aylarında hastalarımızın ağrıları artıyor. Bu yüzden soğuktan kaçınmaları gerekiyor. Ameliyat olamayacak durumda olan veya ameliyat olmak istemeyen yaşlı hastalar mutlaka bel bölgesini sıcak tutmalı." dedi."Uzmanlardan Yardım Alınmalı"H.EK. "Bu aylarda bel fıtığıyla beraber gelen kalça ve bacak ağrıları artıyor. Gece uyuyamayacak derecede kötü hisseden hastaların mutlaka doktorlarımıza danışması gerekiyor. Ağrıları azaltmak ve gerekli tedavileri uygulamak için burada çalışıyoruz. Fakat bazı hastalar kendi hastalığının bile farkında olmayabiliyor, bu yüzden sürekli devam eden ağrı hisseden hastalar için uzmanlardan yardım almalı" dedi.
MUHABİR - EDA KOÇ