Bartın kent merkezinde Salı ve Cuma günleri kurulan Kadınlar Pazarı, yaz aylarının yaklaşmasıyla birlikte rengarenk meyvelerle dolup taşıyor. Bu meyveler arasında, Bartın’ın dillere destan lezzeti olan Bartın Çileği de yer alıyor. Herkesin büyük bir heyecanla beklediği bu mevsimde, pazar tezgahları adeta bir şölen alanına dönüşüyor.
Bartın Çileği, bölgenin kendine özgü toprak ve iklim koşulları sayesinde eşsiz bir lezzet sunuyor. Özellikle yaz aylarında, bu çileklerin tezgahlarda yerini almasıyla pazarda canlılık ve hareketlilik artıyor. Bartın Çileği’nin kendine has aroması ve tadı, yerel halkın ve ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. Kadınlar Pazarı’nda çilek satan üreticiler, bu özel lezzeti müşterilerine sunmanın gururunu yaşıyor.
Bu yıl, pazarda dikkat çeken bir diğer ürün ise Kozcağız Çileği oldu. Devasa boyutlarıyla tezgahları süsleyen bu çilekler, vatandaşların büyük ilgisini topladı. Özellikle bir üreticinin tezgahında sergilenen Kozcağız Çilekleri, büyüklükleriyle herkesi şaşırtıyor. Pazara gelen vatandaşlar, bu çilekleri görmek ve tatmak için adeta sıraya giriyor.
Kilosu 100 TL’ye satılan Kozcağız Çileği, yüksek fiyatına rağmen büyük talep görüyor. Üreticiler, çileklerin kalitesinden ve lezzetinden ödün vermediklerini, bu nedenle fiyatın yüksek olduğunu belirtiyor. Yüksek fiyatına rağmen vatandaşların ilgisi, Kozcağız Çileği’nin ne kadar değerli ve özel bir ürün olduğunu bir kez daha gösteriyor.
Pazarda alışveriş yapan vatandaşlar, çileklerin lezzetinden ve kalitesinden memnun olduklarını ifade ediyor. Özellikle çocuklar, devasa çilekleri gördüklerinde büyük bir heyecan yaşıyor. Pazardaki hareketlilik ve canlılık, yaz aylarının yaklaştığının en güzel habercisi olarak görülüyor.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Çilek memleketinde çilek 100 tl boykot edip almıyorum