İçişleri Bakanlığı tarafından yürütülen KADES (Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele) uygulaması ve Elektronik İzleme Merkezi, Türkiye genelinde aile içi ve kadına yönelik şiddeti önleme çabalarını artırıyor.Bartın dahil 81 ilde uygulanan elektronik kelepçe takibi, şiddet mağdurlarını koruma ve suçluları takip etme amacı güdüyor.670 kişi takip ediliyorİçişleri Bakanlığı, 6284 sayılı "Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun" kapsamında 2021 yılında "Elektronik İzleme Merkezi"ni faaliyete geçirdi. Bu merkez aracılığıyla 670 kişi, elektronik kelepçe ile 7 gün 24 saat boyunca polis ve jandarma ekiplerince canlı olarak takip ediliyor. Bu kişilere yaklaşmaları durumunda, merkez tarafından bildirim alınarak en yakın güvenlik ekibi olay yerine yönlendiriliyor.KADES'e 1 milypn ihbar!KADES uygulaması, Türkiye genelinde şiddet mağduru kadınları destekleme amacı taşıyor. 2018'de hayata geçirilen uygulama, Türkçe yanı sıra birçok dilde kullanılabiliyor. 6 milyona yakın kadın tarafından indirilen uygulama üzerinden bugüne kadar 1 milyon civarında ihbar yapıldı, bunlardan 700 bini gerçek ihbar olarak kaydedildi. Bu yılın sonuna kadar indirme sayısının 6,5 milyona ulaşması öngörülüyor.Bartın'da KADES farkındalığı artıyorBartın'da uygulama, başladığı ilk günden itibaren binlerce kadın tarafından telefonlarına indirildi. Bartın Emniyet İl Müdürlüğü'nün yürüttüğü farkındalık çalışmalarıyla birlikte, kadınların uygulamayı kullanma oranı sürekli artıyor.Uygulamayı kullanan kadınların sayısının her geçen gün arttığı belirtiliyor.ŞEVVAL ALTINTAŞ
ASAYİŞ
Yayınlanma: 09 Ocak 2024 - 08:16
Güvenlik cepte!
İçişleri Bakanlığı elektronik kelepçe ve KADES uygulamalarıyla şiddetle mücadelede önemli adımlar atıyor.
ASAYİŞ
09 Ocak 2024 - 08:16
EDİTÖR
İlginizi Çekebilir