Bartın Belediyesi tarafından, Bülent Ecevit Caddesinde gerçekleştirilen asfalt çalışmaları, ekiplerin özverili çalışması neticesinde 8.500 metrekarelik alanda başarıyla tamamlandı. Yürütülen çalışmaların ardından kısmi olarak sınırlanan trafik, araçlara açıldı. Vatandaşlar ve çevre esnafı, yeni asfaltına kavuşan Bülent Ecevit Caddesi için Bartın Belediyesine ve yetkililere şükranlarını iletti ancak, asfalt çalışmasının ardından, yolun belirli kısımlarında geçerli olan yol yüksekliği ile kaldırım yüksekliğinin eşitlenmesi, özellikle su baskını riskini arttırdığı için vatandaşı tedirgin ediyor.
Yürütülen asfalt çalışmalarının başarıyla tamamlanmasıyla birlikte caddenin araç trafiğine açılması, vatandaşlar ve çevre esnafı tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılandı. Ancak, yol ve kaldırım yüksekliğinin eşitlenmesi, özellikle yağışlı hava koşullarında su birikimine neden olarak su baskını riskini artırabileceği düşünülmekte.
Yapılan çalışmaların ardından cadde üzerinde eşitlenen yol ve kaldırım yüksekliği, vatandaşlar ve bölge esnafı arasında konuşulan bir konu haline geldi. Eşitlenen yüksekliklerin su tahliyesini olumsuz etkileyebileceği düşünülmekte. Bu durum, özellikle yağışlı hava koşullarında su birikimine ve olası su baskınlarına zemin hazırlayabileceği endişesini beraberinde getiriyor.
Çevre sakinleri ve esnaf, Bartın Belediyesi'nden konuyla ilgili açıklama beklerken, altyapı düzenlemelerinin güvenli ve doğru bir şekilde yapılması talep ediliyor. Su baskını riski taşıyan bölgelerde vatandaşların ve işletmelerin güvenliği için gerekli önlemlerin alınması konusunda belediyeden gelecek adımlar merakla bekleniyor.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Seneye de kaldırımlar tekrardan yapılır. Sonraki sene tekrar yola asfalt dökülür. 3-5 sene sonra mevcut dükkan-evler yolun altında kalır. Şu an Bartın'ın çoğu yerinde bu olay görülmektedir. Anlık, basiretsiz, plansız, öngörüsüz belediyecilik. Ayrıca bu mevsimde asfaltın dökülemeyeceği, asfalt için zeminin belli bir sıcaklıkta olması gerektiğini bu işi yapanlar, planlayanlar, yaptıranlar, ihaleye çıkaranlar bilmiyor mu? Bile bile bunu yapmak israf ve halkın parasını çarçur etmek değil midir? Helal etmiyoruz hakkımızı...