Toplantıya Bartın TSO Başkanı Halil Balık, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Birol Cangi, KOSGEB İl Müdürü Gökhan Akdağoğlu, Bartın Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu, BAKKA Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik, Bartın Üniversitesi Orman Fakültesi Bölüm Başkanı Prof.Dr. Bülent Kaygın, Bartın TSO Genel Sekreteri Ahmet İncekara, Xient Gmbh Proje Direktörü Pelin Terekli, Xient Gmbh Proje Yöneticisi Çağlar Kadam ve Xient Gmbh İklim Değişikliği ve Sürdürülebilirlik Uzmanı Dr. Özlem Yıldız Kadam ile Xient A.Ş. ÇSY Danışmanı Yavuz Yıldız katılım sağladı.
Birbirinden bağımsız endüstriyel işletmelerin ortak kullanılabilecek kaynaklarını paylaşarak karşılıklı fayda sağlamak üzere iş birlikleri kurması endüstriyel simbiyoz olarak tanımlanmaktadır. Endüstriyel simbiyoz, doğal ekosistemlerde görülen ve farklı türlerin oluşturdukları simbiyotik ilişkinin benzerinin endüstriyel ekosistemler için kurgulanması temeline dayanmaktadır. Endüstriyel simbiyoz uygulamalarında, işletmelerin yeterince kullanmadığı her türlü atık, yan ürün, enerji, su, ekipman, üst yapı ve insan kaynağı gibi tüm kaynaklar diğer işletmelerin üretim sistemlerine girdi olarak entegre edilmektedir.
Bartın TSO hizmet binasında gerçekleşen Karbon Nötr ve Endüstriyel Simbiyoz Yazılımına İlişkin Kentsel Komisyon toplantısı kapsamında, yenilikçi ürün, süreç ve teknoloji gelişimini sağlayacak ve yerelde eko-inovasyonun geliştirilmesini hızlandıracak endüstriyel simbiyoz uygulamaları hakkında istişarede bulunan heyet, Xient şirket temsilcilerinin yapmış olduğu proje çalışmalarını ve Xient şirketinin Karbon Emisyon Hesaplama Sistemini inceledi.
Toplantı devamında, Yeşil Dönüşümünün önemini belirten Başkan Halil Balık “Endüstriyel simbiyoz çalışmaları, işletmelerin üretim maliyetlerini azaltarak, atık ve yan ürünlerden elde edilebilecek ek gelir yolları oluşturacaktır. Aynı zamanda kurulacak işbirlikleri sonucunda yeni pazar fırsatları ortaya çıkarak, yenilikçi iş fırsatları ve yeni istihdam alanına katkı sağlayacaktır. Bilhassa yapılan atık geri kazanımı sayesinde kaynak verimliliğini artarak, yaşanılan kirlilik azalacak ve çevre kalitesinin korunmasına katkı sağlanacaktır” dedi.
Karşılıklı fikir ve izlenimlerin aktarıldığı toplantı, dilek ve temenniler ile sona erdi.
Haber Merkezi