Bartın Belediye Meclisi'nin Haziran ayı toplantısında, gündemin 15. maddesi olarak ele alınan Dallıca Köyü sınırları içerisindeki taşınmazlar üzerinde hazırlanan "Küçük Sanayi Alanı" nazım imar planı ve uygulama imar planı değişiklikleri görüşüldü. İmar ve Bayındırlık Komisyonu'na havale edilen bu konu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü'nün teknik inceleme raporu doğrultusunda kabul edildi.
Komisyon Raporları Kabul Edildi
Toplantıda, ilgili komisyon raporlarının kabul edilmesi üzerine AK Parti Bartın Belediye Meclis Üyesi Kenan Dursun, konuyla ilgili görüşlerini paylaştı. Dursun, Bartın'ın imar planlarının tarihçesine değinerek, 2000'li yılların başında 1/100.000 ölçekli planla başlayan süreçte, 2012'de 1/25.000 ölçekli, 2018'de ise 1/1.000 ve 1/5.000 ölçekli nazım imar planlarının onaylandığını belirtti.
"Sanayi Alanı Yerleşim Alanına Dönüştü"
Dursun, Dallıca'nın TOKİ bölgesinde sanayi alanı olarak belirlenen alanın artık uygun olmadığını düşündüğünü ifade etti. Bölgede 100.000 ölçekli planın alt ölçekli planlara aykırı davranılamadığı için 2018'deki uygulama planlarının bu doğrultuda devam ettiğini vurgulayan Dursun, "Sonuç itibariyle küçük sanayi artık kendi yükünü taşıyamaz halde," dedi.
Alternatif Sanayi Alanı Teklifi
Kenan Dursun, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Tarım Bakanlığı'na tekliflerde bulunarak sanayi alanının karşı tarafa genişletilmesi için adım atılmasını önerdi. Bu sayede Bartın'daki küçük sanayicilere katkı sağlanabileceğini ve kira fiyatlarının düşebileceğini belirtti. Dursun, "Bartın'da doğru bir işe adım atmış oluruz," şeklinde konuştu.
Kamulaştırma Sorunu ve Yeni Dönem Planları
Dursun, Dallıca Köyü'nde TOKİ'ye uzanan yolda vatandaşın yerinde acil kamulaştırma zorunluluğunun oluştuğunu, ancak bu tarafta geniş bir yol bulunduğunu ve bunun çözümünün önemli olduğunu vurguladı. Ayrıca, 2018'de yapılan uygulama planlarının köyden mahalleye dönüşen bölgelerde mağduriyet yarattığını ve bu durumun yeni dönemde giderilmesi gerektiğini ifade etti.
AK Parti Bartın Belediye Meclis Üyesi kenan Dursun’un açıklamaları şu şekilde:
“Burada sizin de belki belediye başkanlığınız döneminde Bartın 1 bölü 100 binlik plan ile 2000’li yılların başında tanıştı. 2012 yirmi beş binlik planla tanıştı. Akabinde 2018 yılında da 1 bölü bin, 1 bölü 5 binlik nazım imar planları onaylandı. Dallıca’nın TOKİ bölgesinde olan alanda bir sanayi alanı görülüyor. Küçük sanayi. Bana göre uygun değil. Belki siz de aynı fikirdesiniz. Meclisimiz de aynı fikirde olabilir. Dolayısıyla bu bölge yerleşim alanına döndü. Aslında orada 100 binlik plan alta doğru geldiğinde üst ölçekli planlara aykırı davranılamadığı için 2018’de burada uygulama planları o şekilde devam ediyor. Sonuç itibariyle küçük sanayi artık kendi yükünü taşıyamaz halde. TOKİ köprüsünün devamındaki arazilerde Biz Çevre Şehircilik Bakanlığımıza, Tarım Bakanlığımıza buradan teklifleri yapsak, burada sanayi alanının karşı alana doğru genişlemesini sağlamaya adım atsak bence hem Bartın'da küçük sanayiciye katkımız olur. Oradaki kiraların belki daha aşağıya düşmesine ve Bartın'da da doğru bir işe adım atmış oluruz diye düşünüyorum. Belki size de iletildi. Dallıca Köyü'nde TOKİ'ye uzanan yolda vatandaşın yerinde acil kamulaştırma zorunluluğu oluşmuş. Halbuki bu tarafta geniş bir yol var. Bununla ilgilendiğinizi biliyorum, o konuda teşekkür ediyorum. Bunun çözümü de aslında çok önemli. Hepsini bir paket altında belki önümüzdeki dönemde yeni dönem meclisimizin revize imar planında eline alması bence önem arz ediyor. Çünkü 2018’de uygulama planları yapıldığında 6 tane köyden dönüşen bugün mahallemiz var. Gürgenpınarı, Uzunöz, Yıldız, Gecen Köyü, Demirci, Ağdacı bu köylerimiz köyden dönüştüğü için mücavir alanına uygulama planları çok dikkate alınmadan onaylanmış bir plan. Buralardaki mağduriyet de inşallah bu meclis döneminde, yeni dönemde beraber gideriz diye düşünüyorum. Önümüzdeki dönem bu uygulamayı da inşallah meclisin gündemine taşıyacağımızdan şüphe duymuyorum. “
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Sen yıllarca il genel meclisi başkanlığı yaptın birader?oralari imara açan kim?