Bartın’da Cumhuriyet Meydanı’nda dün başlayan kan bağışı etkinliği hız kesmeden sürüyor. Kan Bağışı Şenliği’ne Bartın halkının ilgisi yoğun. Bugün kan bağışı etkinliğine farkındalık oluşturabilmek adına, Bartın’ın yöresel oyunu “çiftetelli” ile vatandaşlar meydana çağırıldı. Duyarlı vatandaşlar, hem çiftetelli oynadı hem kan verdi. Kızılay ekipleri tarafından kan bağışının bir hastanın umudu olabilmesinin ve kan vermenin insan sağlığı açısından önemi vurgulandı.
İlk Gün 193 Ünite Kan Verildi!
Kan Bağışı Kazanım Uzmanı Dinçer Karagöz, Kızılay ekibinin kan bağışı konusundaki çalışmalarını hassasiyetle sürdürdüklerini belirtti.
13 Mayıs Pazartesi günü toplamda;193 ünite kan bağışlanırken, 80 kök hücre bağışı yapıldığı kaydedildi. Kan bağışı için randevu alan 41 kişi ise çeşitli sebeplerden dolayı kan bağışında bulunamadı.
Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda devam eden “Birbirimize Candan Bağlıyız” kampanyası kapsamında Bartın’da 5’inci Geleneksel Damar Yolundan Hayat Yoluna Kan Bağışı Şenliği’nde 14 Kızılay sağlık personeli ve 20 gönüllü bulunuyor.
Bartın halkına teşekkür
Genç Kızılay İl Başkanı Kubilay Şahin, Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen, kan bağışının 18 Mayıs’a kadar her gün, 10.30-19.30 saatleri arasında devam edeceğini söyleyerek, tüm duyarlı vatandaşları kan vermeye davet etti. Şahin, aynı zamanda Bartın halkına hassasiyetleri nedeniyle teşekkür etti.
MUHABİR - EDA KOÇ