Bartın'da geçmişle bugünü birleştiren nostaljik bir hatıra tel dolaplar.
Yıllar öncesine kadar mutfakların vazgeçilmez unsurlarından biri olan tel dolaplar, gelişen teknolojiyle birlikte yerini buzdolaplarına bıraktı.
No frost özelliği bulunurdu
Tel dolaplar, mutfaklarda ekmek ve yiyeceklerin bozulmasını önlemek, sinek ve böceklerin zarar vermesini engellemek için kullanılırdı. Buzdolabının atası olarak kabul edilen bu dolaplar, zamanın şartlarında no frost özellikleriyle dikkat çekerlerdi.
Yiyecekleri dış etkenlerden korurdu
Büyüklerimizin evlerinde mutlaka bulunan tel dolaplar, içerdikleri materyali muhafaza eder ve serin tutar, haşereden ve farelerden korurdu. Kuru bakliyatı nemden koruma özelliğiyle de bilinen tel dolaplar, ahşap malzemeden yapılır ve ön kapağı sinek giremeyecek şekilde tel perde ile kaplanırdı. Günümüzde bu nostaljik parçaların kullanımı azalmış olsa da, köylerde hala buzdolabına alternatif olarak kullanıldıkları görülmektedir.
Deyişi bile bulunuyor..
Tel dolap önünde bekleyen ev kedileri, kendilerine verilecek yiyeceği bu dolaptan çıkacağını bilir ve bu nedenle genellikle burada beklerler. Bu durum, bir kişinin ısrarlı bekleyişiyle özdeşleşmiş ve "Tel dolap kedisi gibi ne bekliyorsun?" şeklinde bir deyişe dönüşmüştür.
Bartınlıların geçmişle geleceği buluşturan bu nostaljik hatıraları, tel dolaplar sayesinde yaşamaya devam ediyor.
ŞEVVAL ALTINTAŞ