Bartın Üniversitesi (BARÜ) Fen Fakültesi Biyoteknoloji Bölümü'nden Doç. Dr. Hasan Ufuk Çelebioğlu'nun liderliğinde yürütülen bir araştırma projesi, Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı (TÜSEB) tarafından desteklenmeye değer bulundu. Bu proje kapsamında, doğal antioksidanlar ve probiyotiklerin kolesterol seviyeleri üzerindeki etkisi incelenecek.Proje, Arş. Gör. Sena Davran Bulut'un da araştırmacı olarak yer aldığı BARÜ'de yürütülecek. "Yüksek Kolesterolde Probiyotik-Fenolik Birlikteliği: L. rhamnosus GG ve Sinapik Asit Etkileşiminin Hipokolesterolemik, Proteomik ve in vivo Analizleri" adını taşıyan bu çalışma, probiyotik bakteriler ile fenolik bileşiklerin kolesterol seviyelerini azalttığı bilgisinden yola çıkarak, bu bileşenlerin bir araya gelmesinin konakçı üzerindeki etkisini inceleyecek.
Projede ayrıca, Çukurova Üniversitesi'nden Prof. Dr. Hacı Ali Döndaş ve Prof. Dr. Naciye Döndaş da araştırmacı olarak görev alacaklar.Proje hakkında bilgi veren Doç. Dr. Çelebioğlu, gastrointestinal sistemde bulunan probiyotik bakterilerin ve fenolik bileşiklerin ayrı ayrı kolesterol seviyelerini düşürdüğünü ancak birlikte oluşturdukları 'sinbiyotik' kombinasyonun etkisinin bilinmediğini belirtti. Bu bağlamda gerçekleştirilecek çalışmaların, sinapik asidin ve probiyotik bakteri Lacticaseibacillus rhamnosus'un birlikte kolesterol düşürücü potansiyelini araştıracağını vurguladı. Çelebioğlu, projenin çıktısının yeni Ar-Ge çalışmalarına öncülük etmesini umduklarını dile getirdi.BARÜ Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun da, TÜSEB tarafından desteklenen bu çalışmanın önemine değinerek, nitelikli araştırma ve çalışmalarla bilim dünyasına ve ülkeye katkı sağlama çabalarının devam ettiğini belirtti. Sağlık alanında gerçekleştirilen Ar-Ge çalışmalarının, geleceğe değer katmada önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Uzun, projede emeği geçenleri tebrik etti.Haber Merkezi
![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/files/2024/05/663c6eb095f8f.jpg)