Bartın halkı, İsrail'in Gazze'de uyguladığı zulmü kınamak ve Filistin halkına destek vermek amacıyla Bartın kent merkezinde bir araya geldi. Bartın Sivil İrade Platformu öncülüğünde düzenlenen etkinlik, yüzlerce vatandaşın katılımıyla geniş çaplı bir protestoya dönüştü.
AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz, Bartın İl Genel Meclisi Başkanı Turhan Kalaycı, AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan, Bartın İl Millî Eğitim Müdürü Ramazan Aşçı, Bartın İl Müftüsü Ömer Keskin, Diyanet Sen Bartın Şube Başkanı Sefai Albayrak gibi önemli isimlerin de yer aldığı etkinlik, kent merkezindeki Cumhuriyet Meydanı'nda başladı. Katılımcılar ellerindeki Türk ve Filistin bayraklarıyla Arap Camii'ne kadar yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüş boyunca Filistin'e destek sloganları atıldı.
Yürüyüşün ardından Bartın Sivil İrade Platformu tarafından Arap Camii önünde bir basın açıklaması yapıldı. Platform adına yapılan açıklamada, Gazze'de süregelen insafsız soykırıma dikkat çekildi. Açıklamada, "Gazze'de aylardır insafsız bir soykırım devam ediyor. Gazzeli kardeşlerimiz evlerinde, hastanelerde, okullarda ve kamplarda çocuk ya da kadın ayırt edilmeksizin vuruluyorlar. Şimdi de sürgün edildikleri Refah sınır kentinde topyekûn imha edilmek üzereler" ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, uluslararası kuruluşların ve büyük devletlerin İsrail'e zaman kazandırmak dışında bir iş yapmadıkları belirtilerek, insan hakları evrensel beyannamesinin "insan derken" sadece Siyonizm'e itaat eden beyaz ırkı kast ettiği acı tecrübelerle öğrenildiği vurgulandı. Açıklamada, "Böylece büyük şair Akif'in: 'Perde yırtılmasa hala bize afetti o yüz. Medeniyet dediğin kahpe, hakikat yüzsüz.' dizelerinde söylediği türden bir perde yırtıldı gözlerimizin önünde. Ve gölgeler ardında oyunlar kuran kuklacılar ile aparatları tüm çirkinliğiyle ifşa oldu" denildi.
Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:
"Gazze'de aylardır insafsız bir soykırım devam ediyor. Gazzeli kardeşlerimiz evlerinde, hastanelerde, okullarda ve kamplarda çocuk ya da kadın ayırt edilmeksizin vuruluyorlar. Şimdi de sürgün edildikleri Refah sınır kentinde topyekûn imha edilmek üzereler. Şu aşamaya kadar büyük devletlerin ve uluslararası kuruluşların İsrail'e zaman kazandırmaktan öte bir iş yapmadıklarını, insan hakları evrensel beyannamesinin "insan derken" sadece Siyonizm'e itaat eden beyaz ırkı kast ettiğini acı tecrübelerle öğrendik.
Böylece büyük şair Akif'in: "Perde yırtılmasa hala bize afetti o yüz. Medeniyet dediğin kahpe, hakikat yüzsüz." dizelerinde söylediği türden bir perde yırtıldı gözlerimizin önünde. Ve gölgeler ardında oyunlar kuran kuklacılar ile aparatları tüm çirkinliğiyle ifşa oldu. Gazze bir ayraç, Gazze bir turnusol ve Gazze iyi ile kötünün arasını ayıran keskin bir kılıç oldu. Yaşanan soykırımın sillesiyle insanlık yeni bir çağa, girdi adeta. Iki yoldan başka yl, ak ile karadan başka renk kalmadı. Ya Hak ve vicdan adına ayağa kalkacağız ya da akıl ve haysiyetten istifa edip dilsiz birer köleye dönüşeceğiz.![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/DSCF0051.JPG)
Emin olunuz, İnsanlık vicdanı en vahşi dönemlerinde dahi böyle bir zulmü kaldırmadı, elbette yine kaldıramayacaktır. Şehit çocukların kanları Gazze sokaklarından taşıp oluk oluk medeni sokaklara ulaştı. Batının seçkin Üniversitelerinden haykırışlar yükseliyor artık. Garp medeniyetinin en seçkin gençleri kuvvetli bir dip dalgasıyla fildişi kuleleri sallıyorlar. Sokaklar "Özgür Filistin" nidalarıyla yankılanıyor. Siyonizme hizmet eden sermaye boykot ediliyor ve yıllar yılı süren kara propagandaya rağmen İslam hakkında kandırıldıklarını fark eden binlerce insan koşarak ihtida kervanına katılıyor. Siyonizm hiç olmadığı kadar ortada ve hiç kalmadığı kadar yalnız artık.![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/DSCF0072.JPG)
Şimdi bize düşen, şehitlerin bin bir fedakarlıkla ördükleri bu sancağı dünyada esmeye başlayan adalet ve hakikat rüzgarına karşı yükseltip sağlam tutmaktır. Unutulmamalı ki Allah, rüzgârı rahmetinin öncesinde müjdeci olarak gönderir. Biz sağlam durdukça uyananların sayısı artacak, güçlü durdukça zayıflar bizden kuvvet bulacaktır. Allah'ın rahmetine karşı ümidimiz tam, inancımız metindir. Şehadet yolunun ufkundaki yiğitlere selam olsun. Artık sıra bizdedir. Şimdi ellerimizi semaya kaldırıp yakarmanın, sokakları inletip zulmü haykırmanın ve Siyonist sermayenin boğazını boykotlarla sikip nefessiz bırakmanın zamanıdır. Batı üniversitelerindeki gençlerin salladıkları fildişi kulelere bir darbe de bizim üniversitelerimizden gelmeli. Siyonist işbirlikçilerine vurulan tokatların daha güçlüsü bizim seçkinlerimiz tarafından vurulmalıdır. Öyle bir dönüm noktasındayız ki şu dönemeçte küçük menfaatler için çevresini kolaçan edenleri, "Dur bakalım" diyerek havayı koklayanları tarih asla affetmeyecektir.![](https://www.bartinhalkgazetesi.com.tr/images/DSCF0068.JPG)
Biz Bartin sivil irade platformuna bağlı STK'lar olarak Gazze'deki zulüm bitene ve denizden nehire Filistin özgür olana kadar Filistin halkının yanında durmaya ve mazlumlar için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
"Gazze'de aylardır insafsız bir soykırım devam ediyor. Gazzeli kardeşlerimiz evlerinde, hastanelerde, okullarda ve kamplarda çocuk ya da kadın ayırt edilmeksizin vuruluyorlar. Şimdi de sürgün edildikleri Refah sınır kentinde topyekûn imha edilmek üzereler. Şu aşamaya kadar büyük devletlerin ve uluslararası kuruluşların İsrail'e zaman kazandırmaktan öte bir iş yapmadıklarını, insan hakları evrensel beyannamesinin "insan derken" sadece Siyonizm'e itaat eden beyaz ırkı kast ettiğini acı tecrübelerle öğrendik.
Emin olunuz, İnsanlık vicdanı en vahşi dönemlerinde dahi böyle bir zulmü kaldırmadı, elbette yine kaldıramayacaktır. Şehit çocukların kanları Gazze sokaklarından taşıp oluk oluk medeni sokaklara ulaştı. Batının seçkin Üniversitelerinden haykırışlar yükseliyor artık. Garp medeniyetinin en seçkin gençleri kuvvetli bir dip dalgasıyla fildişi kuleleri sallıyorlar. Sokaklar "Özgür Filistin" nidalarıyla yankılanıyor. Siyonizme hizmet eden sermaye boykot ediliyor ve yıllar yılı süren kara propagandaya rağmen İslam hakkında kandırıldıklarını fark eden binlerce insan koşarak ihtida kervanına katılıyor. Siyonizm hiç olmadığı kadar ortada ve hiç kalmadığı kadar yalnız artık.
Şimdi bize düşen, şehitlerin bin bir fedakarlıkla ördükleri bu sancağı dünyada esmeye başlayan adalet ve hakikat rüzgarına karşı yükseltip sağlam tutmaktır. Unutulmamalı ki Allah, rüzgârı rahmetinin öncesinde müjdeci olarak gönderir. Biz sağlam durdukça uyananların sayısı artacak, güçlü durdukça zayıflar bizden kuvvet bulacaktır. Allah'ın rahmetine karşı ümidimiz tam, inancımız metindir. Şehadet yolunun ufkundaki yiğitlere selam olsun. Artık sıra bizdedir. Şimdi ellerimizi semaya kaldırıp yakarmanın, sokakları inletip zulmü haykırmanın ve Siyonist sermayenin boğazını boykotlarla sikip nefessiz bırakmanın zamanıdır. Batı üniversitelerindeki gençlerin salladıkları fildişi kulelere bir darbe de bizim üniversitelerimizden gelmeli. Siyonist işbirlikçilerine vurulan tokatların daha güçlüsü bizim seçkinlerimiz tarafından vurulmalıdır. Öyle bir dönüm noktasındayız ki şu dönemeçte küçük menfaatler için çevresini kolaçan edenleri, "Dur bakalım" diyerek havayı koklayanları tarih asla affetmeyecektir.
Biz Bartin sivil irade platformuna bağlı STK'lar olarak Gazze'deki zulüm bitene ve denizden nehire Filistin özgür olana kadar Filistin halkının yanında durmaya ve mazlumlar için sesimizi yükseltmeye devam edeceğiz."
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI