AK Parti Bartın Milletvekili Yusuf Ziya Aldatmaz 17 Mayıs Cuma günü Yalı'da yapılan törenle hizmete giren 7 ekskavatörün 60 milyon lira değerinde olduğunu açıkladı. Milletvekili Aldatmaz, iş makinelerinin hizmete girmesi ile birlikte Bartın DSİ envanterine 5 adet kamyonun da ekleneceğini söyledi.
Milletvekili Aldatmaz; “Yaptığımız bu yatırımın amacı vatandaşlarımızın sellerden en az zararla kurtulmasını sağlamak. Bildiğiniz gibi Geçtiğimiz yıllarda Batı Karadeniz bölgesinde büyük seller yaşadık. Bartın’da bu sellerden maalesef nasibini aldı. Yaşanan bu sellerde küresel ısınma ile birlikte yağış rejiminin değişmesi; yağışların dar bir bölgede kısa süreli ve miktarının çok fazla olması önemli etkenlerdi. İşin uzmanları bundan sonrada yağış rejiminin bu şekilde olacağını belirtiyorlar. İşte bu safhada İçişleri Bakanlığının yürüttüğü çalışmalar ve yapılan risk analizleri sonucunda, Sel riski altındaki bölgelerde dere yataklarının temizlenerek sel riskinin ve zararlarının azaltılması için mevcut makine sayısının arttırılmasına karar verildi.” dedi.
Aldatmaz sözlerine, "Bu kararın sonucunda da AFAD tarafından 100 adet ekskavatör alınarak bu riskin yüksek olduğu illere hibe edildi. Sular şehri olan Bartın’da yoğun yağış sonrası sel riski yüksek olduğu için, en fazla sayıda makine tahsis edilen illerden birisi oldu ve 7 ekskavatör de de Bartın’a verildi. İnşallah yeni makinalarımızla yoğun bir çalışma sergileyerek yaşanacak güçlü bir yağış öncesinde dere yataklarımızı temizleyecek; dere yatakları içerisinde bulunan ve yağışla birlikte yukarı havzalardan gelecek olan rusubatın, dar alanlarda tıkanarak akışın sele dönüşmesinin önüne geçeceğiz. Böylece hemşehrilerimiz artık yağmur yağarken daha rahat uyuyacaklar" şeklinde devam etti.
Haber Merkezi