ABD merkezli iş dünyası dergisi Forbes, Türkiye'nin en yaşanabilir 10 şehrini belirlediği sıralamayı kamuoyuna duyurdu. Listenin zirvesinde ülkenin en büyük ve en kalabalık şehri olan İstanbul yer alırken, pek çok sürpriz sonuç da ortaya çıktı. Türkiye'nin üç büyük şehri olan İstanbul, Ankara ve İzmir sırasıyla ilk üçte yer aldı. Forbes’un bu sıralaması, şehirlerin ekonomik, sosyal, kültürel ve altyapısal özelliklerine dayanarak hazırlandı.
Forbes’a Göre Türkiye’nin En Yaşanabilir Şehirleri
1. İstanbul - 68,9 puan
2. Ankara - 66,1 puan
3. İzmir - 62,3 puan
4. Tekirdağ - 61,4 puan
5. Kocaeli - 59,9 puan
6. Antalya - 59,1 puan
7. Yalova - 58,1 puan
8. Bursa - 57,1 puan
9. Eskişehir - 56,8 puan
10. Trabzon - 53,4 puan
İstanbul, sahip olduğu kültürel zenginlik, ekonomik fırsatlar ve geniş sosyal olanaklarıyla listenin birinci sırasında yer aldı. Başkent Ankara ise düzenli şehir planlaması, eğitim ve sağlık hizmetleri ile ikinci sırada konumlandı. Üçüncü sırada yer alan İzmir ise tarihi ve turistik cazibesi, yaşam kalitesi ve sıcak iklimiyle dikkat çekiyor.
Bartın Listenin 41. Sırasında
Karadeniz Bölgesi'nin şirin illerinden biri olan Bartın, Forbes’un listesinde 41’inci sırada yer aldı. 207 bin 238 nüfuslu Bartın, 43,63 genel endeks puanına sahip. Bartın’ı, 43,60 puanla Sinop takip ederken, Bartın’ın komşu illerinden Zonguldak 48.30 puanla 25’inci, Karabük ise 50.31 puanla 20’nci sırada yer aldı.
Neden Bartın?
Bartın’ın düşük puanla 41’inci sırada yer almasının çeşitli nedenleri olabilir. Şehrin ekonomik ve sanayi potansiyelinin sınırlı olması, altyapı ve sosyal imkanların diğer büyük şehirlerle karşılaştırıldığında daha az gelişmiş olması gibi faktörler, Bartın’ın endeks puanını etkileyen unsurlar arasında sayılabilir. Ancak, doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleriyle öne çıkan Bartın, sakin ve huzurlu bir yaşam arayanlar için ideal bir yer olabilir.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Bartın ın çok pahalı bir şehir olması da dahil edilebilir.
Bartının geri kalmasının bin tane nedeni var çare bulmak çok zor.
41 gayet iyi bence deniz orman dışında bartında ne var hiç. Dersen ki fındık kestane ufak birkaç fabrika bunların esamesi bile okunmaz benden söylemesi.
Belkide Türkiye nin en pahalı yerlerinden biri olduğu için olabilir mi?
Gazze yürüyüşünde Bartın halkı bugün destan yazdı gururlu ve onurluyuz önemli olan insanlık endeksi