2024 yılı KÖYDES (Köylerin Altyapısının Desteklenmesi Projesi) programı kapsamında Bartın iline toplamda 80 milyon 404 bin 520 lira ödenek tahsis edildi. Bu kaynak, Bartın'ın kırsal bölgelerindeki altyapı ihtiyaçlarını karşılamak ve köylerde yaşam kalitesini artırmak amacıyla kullanılacak. Tahsis edilen ödenekler, Bartın’ın dört ilçesine paylaştırıldı. Bartın Merkez ilçesine 47 milyon 821 bin 471 lira, Ulus ilçesine 21 milyon 447 bin 508 lira, Amasra ilçesine 7 milyon 127 bin 368 lira ve Kurucaşile ilçesine 4 milyon 8 bin 173 lira ödenek verildi.
KÖYDES Ödeneklerinin Dağılımı
Ödeneğin en büyük kısmı olan 47 milyon 821 bin 471 lira, Bartın’ın Merkez ilçesine tahsis edildi. Bu kaynağın büyük bir kısmı, ilçedeki köylerin yol, su ve kanalizasyon gibi temel altyapı ihtiyaçlarının giderilmesi için kullanılacak. Ulus ilçesi, kırsal kalkınma için ayrılan ödenekten 21 milyon 447 bin 508 lira alarak, altyapı çalışmalarında önemli bir adım atacak. Amasra ilçesine ayrılan 7 milyon 127 bin 368 lira ve Kurucaşile ilçesine tahsis edilen 4 milyon 8 bin 173 lira ise bu bölgelerdeki köylerin yaşam standartlarını yükseltmek için değerlendirilecek.
Altyapı Çalışmaları ile Yaşam Kalitesi Artacak
KÖYDES programı kapsamında yapılan bu büyük yatırım, köylerde yaşayan vatandaşların yaşam kalitesini artırmayı hedefliyor. AK Parti Bartın İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Boran, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu proje sayesinde köylerin yol, su ve kanalizasyon gibi temel altyapı sorunları çözüme kavuşacak, bölge halkının yaşam standartları yükselecektir. KÖYDES Projesi kapsamında Amasra’daki köylerde çeşitli altyapı çalışmaları gerçekleştirilecek. Bu çalışmalar arasında köy yollarının asfaltlanması, içme suyu temini, kanalizasyon sistemlerinin kurulması ve diğer altyapı hizmetleri yer alacak. Bu sayede köylerde yaşayan vatandaşların temel ihtiyaçları karşılanacak ve yaşam kaliteleri artacaktır."
Amasra'ya Yönelik Altyapı Projeleri
Özellikle Amasra ilçesinde, köylerin yol ve su sorunlarının çözümü için önemli adımlar atılacak. Köy yollarının asfaltlanması, mevcut yolların bakımı ve iyileştirilmesi, köy içme suyu şebekelerinin kurulması ve genişletilmesi planlanıyor. Ayrıca, köylerde kanalizasyon sistemlerinin inşa edilmesi ve yenilenmesi çalışmaları da gerçekleştirilecek. Bu çalışmalar sayesinde, köylerdeki altyapı sorunları büyük ölçüde çözüme kavuşacak ve köylerde yaşayan halkın yaşam kalitesi önemli ölçüde artacak.
Haber Merkezi