Bartın’ın Akbaba köyünde, 2022 yılının Eylül ayında arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan kavgada, pompalı tüfekle 2 komşusunu öldüren ve 1'ini de yaralayan Aydın Ergün (62), Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılandığı davada 53 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Ne Olmuştu?
Edinilen bilgilere göre kavga, Aydın Ergün'ün evinin önünde başladı. Tartışmanın kısa sürede şiddetli bir kavgaya dönüşmesi üzerine Ergün, evden getirdiği pompalı tüfekle komşularının baş ve göğüs bölgesine ateş etti. Olay yerinde Fatma ve Musa Akçora hayatını kaybederken, Mustafa Akçora ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Olayın ardından tutuklanan Aydın Ergün, cezaevine gönderildi.
Mahkeme Süreci
Bartın Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'kasten öldürme' suçlamasıyla yargılanan Ergün, 8’inci duruşmada hakim karşısına çıktı. Mahkeme, sanık Aydın Ergün’ün olay günü beş kişi tarafından saldırıya uğradığını iddia ettiğini belirtti. Ergün, savunmasında kendisini savunmak amacıyla havaya ateş açtığını, olayların bu sırada kontrolden çıktığını söyledi. Ergün, “Olay günü kasten 5 kişi beni öldürmek üzere canice darp ettiler. Ben 64 yaşındayım, 5 insan benim kapıma gelip beni çekiştirerek ve beni darp ettikleri sırada kendimi savunmak için dermanım kalmamıştı. Beni darp ederek, dizlerimin üzerine çökertip ‘Öldürün bunu atın’ diye bağırdılar. Sonra kendimi savunmak için son noktada canımdan vazgeçerek, olayı önlemek için silahımı havaya ateşlemek ve korkutma amaçlı bir iki el ateş ettim” şeklinde konuştu.
Karar ve Ceza
Mahkeme heyeti, olayın meşru müdafaa sınırlarında kalmadığını belirterek, sanığın pişmanlığını yeterli bulmadı ve olayın toplumda uyandırdığı infiali göz önünde bulundurarak takdiri indirimi uygulamadı. Ancak, haksız tahrik indiriminin alt sınırdan uygulanmasına karar verildi. Ergün, Musa Akçora’yı öldürmekten 18 yıl, Fatma Akçora’yı öldürmekten 24 yıl, Mustafa Akçora’yı öldürmeye teşebbüsten 11 yıl 3 ay olmak üzere toplam 53 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıldı. Sanığın tutukluluk halinin devamına karar verildi.
Haber Merkezi