Zonguldak Orman Müdürlüğü, Bartın, Karabük ve Zonguldak illerinde toplam 13 personelden oluşan bir ORKUT ekibi kurulacağını duyurdu. Bartın’da da kurulacak ekibin içerisinde 1 işletme şefi,1 Orman Muhafaza memuru ve 11 Orman yangın işçisi bulunacak.
Bin Eğitmen ve Yüz Bin Personel
Orman Kurtarma (ORKUT) ekibi, Zonguldak İl AFAD Müdürlüğü’nce arama kurtarma eğitimine başladı. ORKUT ekibinin orman yangınları gibi acil durumlara müdahale için tüm gayretleriyle çalışacağını söyleyen Zonguldak Orman Bölge Müdürü Faruk Bayraktaroğlu, “ORKUT ekibimize bilgi ve tecrübelerini paylaşarak eğitim vermeye gelen İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğümüze ve teknik personeline şimdiden teşekkür ediyor, ORKUT ekibimizin kazasız, belasız ve hayırlı görevler yapmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuya ilişkin açıklama yapan Bayraktaroğlu, “ Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 İlimizde meydana gelen asrın afetinin ardından AFAD koordinesinde ortak dili konuştuğumuz kurum ve kuruluşlarla bin eğitmen ve 100 bin personelin eğitimi gerçekleştiriyoruz” dedi.
Haber Merkezi