Amasra’da ilçe seçim kurulu AK Parti’nin başvurusu üzerine ilçede oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. YSK, kurulun kararını iptal etti. Mazbatayı CHP’nin adayı Recai Çakır alacak.
Bartın’ın Amasra ilçesinde CHP’nin Belediye Başkan adayı Çakır’ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından AK Parti ve MHP, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.
İlçe Seçim Kurulu tarafından oyların sayımı reddedilirken, İl Seçim Kurulu ise sandık sonuç tutanaklarının incelenmesi yönünde karar verdi. Kararın ardından ise CHP’liler ilçe Adliye Sarayı önünde nöbet tutmaya başladı.
Amasra’da ilçe seçim kurulu AKP’nin başvurusu üzerine ilçede oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. YSK, kurulun kararını iptal etti. Mazbatayı CHP’nin adayı Çakır alacak.
Recai Çakır Amasra Adliye Sarayı önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Dün başlayan adalet nöbetimizin sonucunda bugün her ne kadar İl Seçim Kurulu tarafından ikiye bir çoğunlukla yeniden sayım kararı alınmış olsa da partimizin, vekilimizin, il örgütümüzün, ilçe örgütümüzün bu alanda bulunan dostlarımızın kararlılığı ve desteği sayesinde Yüksek Seçim Kurulu yeniden sayın kararını kaldırdı. Aslında bu karar aynı zamanda biraz önce doğaçlama attığımız sloganın (Hak, hukuk, adalet) özeti.
Biz adalet peşindeyiz. Doğru kanalları takip ederek şu anda yeniden sayım kararının kaldırıldığı müjdesini paylaşıyoruz. Sürecin yine takipçisi olacağız. Bu konuda çok büyük emeği geçen örgütümüz adına, öncelikle il başkanı, ilçe başkanı, sayın vekilim sağ olsunlar Cumhuriyet Halk Partisi ailesi ve bu alandaki demokrasi dostları sayesinde yine bir hukuk skandalını geri çevirme başarısını gösterdik."
Recai Çakır'ın ardından CHP Bartın Milletvekili Aysu BAnkoğlu açıklamalarda bulundu. Bartın Milletvekili yaptığı açıklamada adalet Bakanı Yılmaz Tunç'u "İşini yap, affını iste" şeklinde eleştirdi. Aysu Bankoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:
"Amasra halkının iradesini hiç kimse gasp edemez. Buna müsaade etmeyiz demiştik, etmedik. Amasra halkının iradesine saygı duymak zorunda birileri. Amasra halkının sandıkta gösterdiği iradeyi masa başında değiştirmeye çalışanlara şunu söylememiz lazım. Amasra'dan en iyisi çekin demiştik. Kirli siyasetinizi daha fazla bulaştırmanıza müsaade etmeyeceğiz demiştik. Burada oynanan tüylü oyunların farkındayız. Amasra'daki kirli siyasetin farkındayız. Sınırsız bütçelerle devletin bakanlığını yapması gereken ama iktidarın bakanı olan Adalet Bakanı'na şunu söylemiştik; Amasra'dan elini çek ve işini yap demiştik. Şimdi kendisi işini yapsın ve affını istesin artık. kimse kalkmaya çalışmıyor. Ben buradan bütün Amasralı hemşehrilerimize çok teşekkür etmek istiyorum." MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Bartın’ın Amasra ilçesinde CHP’nin Belediye Başkan adayı Çakır’ın 122 oy ile seçimi kazanmasının ardından AK Parti ve MHP, sonuçlara itiraz ederek, oyların sayılmasını istedi.
İlçe Seçim Kurulu tarafından oyların sayımı reddedilirken, İl Seçim Kurulu ise sandık sonuç tutanaklarının incelenmesi yönünde karar verdi. Kararın ardından ise CHP’liler ilçe Adliye Sarayı önünde nöbet tutmaya başladı.
Amasra’da ilçe seçim kurulu AKP’nin başvurusu üzerine ilçede oyların yeniden sayılmasına karar vermişti. YSK, kurulun kararını iptal etti. Mazbatayı CHP’nin adayı Çakır alacak.
Recai Çakır Amasra Adliye Sarayı önünde yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:
"Dün başlayan adalet nöbetimizin sonucunda bugün her ne kadar İl Seçim Kurulu tarafından ikiye bir çoğunlukla yeniden sayım kararı alınmış olsa da partimizin, vekilimizin, il örgütümüzün, ilçe örgütümüzün bu alanda bulunan dostlarımızın kararlılığı ve desteği sayesinde Yüksek Seçim Kurulu yeniden sayın kararını kaldırdı. Aslında bu karar aynı zamanda biraz önce doğaçlama attığımız sloganın (Hak, hukuk, adalet) özeti.
Biz adalet peşindeyiz. Doğru kanalları takip ederek şu anda yeniden sayım kararının kaldırıldığı müjdesini paylaşıyoruz. Sürecin yine takipçisi olacağız. Bu konuda çok büyük emeği geçen örgütümüz adına, öncelikle il başkanı, ilçe başkanı, sayın vekilim sağ olsunlar Cumhuriyet Halk Partisi ailesi ve bu alandaki demokrasi dostları sayesinde yine bir hukuk skandalını geri çevirme başarısını gösterdik."
Recai Çakır'ın ardından CHP Bartın Milletvekili Aysu BAnkoğlu açıklamalarda bulundu. Bartın Milletvekili yaptığı açıklamada adalet Bakanı Yılmaz Tunç'u "İşini yap, affını iste" şeklinde eleştirdi. Aysu Bankoğlu'nun açıklamaları şu şekilde:
"Amasra halkının iradesini hiç kimse gasp edemez. Buna müsaade etmeyiz demiştik, etmedik. Amasra halkının iradesine saygı duymak zorunda birileri. Amasra halkının sandıkta gösterdiği iradeyi masa başında değiştirmeye çalışanlara şunu söylememiz lazım. Amasra'dan en iyisi çekin demiştik. Kirli siyasetinizi daha fazla bulaştırmanıza müsaade etmeyeceğiz demiştik. Burada oynanan tüylü oyunların farkındayız. Amasra'daki kirli siyasetin farkındayız. Sınırsız bütçelerle devletin bakanlığını yapması gereken ama iktidarın bakanı olan Adalet Bakanı'na şunu söylemiştik; Amasra'dan elini çek ve işini yap demiştik. Şimdi kendisi işini yapsın ve affını istesin artık. kimse kalkmaya çalışmıyor. Ben buradan bütün Amasralı hemşehrilerimize çok teşekkür etmek istiyorum." MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI