İzmir’in Çeşme ilçesinde yayın yapan Yeniçeşme Gazetesi son baskısına “Elveda çeşme demek ki bu kadarmış” diye çıktı. Akdeniz Gerçek Gazetesi ise son nüshasını simsiyah basarak, tasarruf tedbirlerinin yerel basının idam fermanı olduğunu vurguladı.Kılıç, “Sadece iki hafta içinde üç kentte can damarlarımız kesildi. Ancak bu ne yerel basının suçu, ne de okuyucuların. Ekonomik krizi yerel basın yaratmadı. Devasa bütçe açıklarında yerel basın vermedi. O yüzden bu yönetim politikalarının kurbanında olmak zorunda değiller” diyerek tepkisini dile getirdi.CHP İzmir Milletvekili Sevda Erdan Kılıç’ın açıklaması şu şekilde:
“Tasarruf tedbirleri yayınlanalı daha iki hafta olmasına rağmen yazılı yerel basından bir bir kepenk kapatma haberleri gelmeye başladı. 31 Mayıs 2024 itibariyle Ankara'da basılı yerel gazete sayısı 9’dan 4’e düştü. Bartın'da basılı yerel gazete sayısı 5’ten 2’ye indi. İzmir'de bir yerel gazete havlu attı. Maalesef geldiğimiz bu durum içler acısı. Başkent Ankara'da 31 Mayıs'ta gazeteler veda manşetlerinde yayınlandı. Zafer Gazetesi'nin manşeti “elveda Zafer” oldu. Güçlü Anadolu'nun manşeti, “Güçlü Anadolu'ya elveda” oldu. Ticari Hayat Gazetesi, 24 Saat Gazetesi ve Anadolu gazetesi okuyucularına veda etti. Bir gün içinde kentin can damarı beş gazete basımı durdurdu.
Bakın her gün yazılı yerel basını, birinci sayfa manşetlerini yayınlayan Basın İlan Kurumu 3 Haziran Pazartesi günü resmi web sayfasında Bartın'daki gazeteler için “Gazete bugünkü nüshasını Basın İlan Kurumuna henüz göndermemiştir” notunu yazmış. Basın İlan Kurumu'na biz haber verelim. Artık bu gazeteler size nüsha gönderemeyecek. Çünkü tasarruf tedbirleri kapsamında artık baskı yapacak güçleri kalmadı.
İzmir'in Çeşme ilçesinde yayın yapan Yeniçeşme Gazetesi son baskısına “Elveda çeşme demek ki bu kadarmış” diye çıktı. Akdeniz Gerçek Gazetesi son nüshasına simsiyah çıktı. Tasarruf tedbirleri için yerel basının idam fermanı dedi. Evet, bir idam fermanıyla karşı karşıyayız. Sadece iki hafta içinde üç kentte can damarlarımız kesildi. Ancak bu ne yerel basının suçu, ne de okuyucuların. Ekonomik krizi yerel basın yaratmadı. Devasa bütçe açıklarında yerel basın vermedi. O yüzden bu yönetim politikalarının kurbanında olmak zorunda değiller.
Mesela faturayı beraber oturup yediklerinize kesebilirsiniz. Mesela iki bin yirmi üç yılında istisna ve muafiyet yoluyla kurumlardan almaktan vazgeçtiğiniz 1 trilyon 476 milyar lira vergiyi toplayabilirsiniz. O zaman ne açık kalır ne de tasarruf tedbirine gerek. Önümüzdeki günlerde daha büyük yıkımlar olacak. Kapanan gazetelerdeki basın emekçileri işsiz kalacak. Matbaa emekçileri işsiz kalacak. Dağıtım emekçileri işsiz kalacak. Yereldeki demokrasi ise işlevsiz kalacak. Yerel basın kentlerin hafızasıdır. Kentlerin kültürüdür. Bugün yerel basının can damarları tasarruf tedbiri adı altında bir bir kesiliyor. Tanesi 6 lira, 4 lira olan yerel gazetelerin aboneliklerini bitirmenin ekonomiye ne katkısı olacak soruyorum. Tabii ki amaç Tasarruf değil. Yerel basının sesini kısmak. Bu nedenle yerel demokrasiye büyük darbe vuran bu düzenlemelerin bir an önce kaldırılması gerekiyor. Kent demokrasisine sahip çıkan herkesi de yerel basın emekçileriyle dayanışma içinde olmaya davet ediyorum.”
Haber Merkezi