Bartın merkeze bağlı Çağlayan mevkiinde, 15 Nisan-01 Eylül tarihleri arasında su ürünleri avcılığı yasağına rağmen balık tutan vatandaşlar tepki çekti. Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması ve balık popülasyonlarının korunması amacıyla uygulanan yasağa rağmen, bazı vatandaşların bu kurallara uymaması eleştirilerin odağı oldu.
Yasak dönemde balık tutmanın bölge ekosistemine ciddi zararlar verdiğini belirten bilinçli balıkçılar, yetkililerin konuya duyarsız kaldığını ifade etti. Bir balıkçı, "Çağlayan’da son durum bu. Gerçekten insanlığın gözünü açgözlülük boyamış. Polis, tarım ya da jandarma Bartın içinde hiçbir mecra bu işe bir dur demiyor. Irmakta güzel vakit geçiren, emek veren hobidaşlarımızın bilinçlenip en azından gördüğü kadarını uyarması ve kendi geleceği için mücadele etmesi için paylaştım. Hiçbir kolluk kuvveti veya başka bir mecra bu konuyla ilgilenmiyor fakat ciddi bir zarar var ortada" diyerek tepkisini dile getirdi.
Başka bir balıkçı ise paraşüt adı verilen avlanma yönteminin balıklara zarar verdiğinin altını çizerek, “Nehirlerin içi bu paraşütlerle dolu. Takılmış kopmuş kalmış. Fakat esas sıkıntı bu misinalar suda eriyip kaybolana kadar onlarca sene balıklar takılıp ölmeye devam ediyor. Benim dip oltama takılıp gelen bir paraşütte onlarca ölmüş çürümeye başlamış balık vardı” dedi.
Yetkililerin, balıkçılık yasağına uyulmasını sağlamak için daha etkin denetimler yapması ve halkın bilinçlendirilmesi gerektiği vurgulandı. Bu şekilde, hem balık popülasyonlarının korunabileceği hem de bölgenin ekosisteminin sürdürülebilirliğinin sağlanabileceği ifade edildi.
ŞEVVAL ALTINTAŞ