Türkiye'nin farklı bölgelerinde zaman zaman etkisini gösteren Afrika çöl tozları, bu kez Balkanlar üzerinden gelerek ülkemize giriş yapacak. Uzmanların yaptığı açıklamalara göre, bu doğa olayı 7 gün boyunca Türkiye’de etkili olacak ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor.
Çöl Tozlarının Bartın Üzerindeki Etkileri
Bartın, Nisan ayında da çöl tozlarının etkisi altında kalmış ve bu durum şehirde tarımsal üretimi olumsuz etkilemişti. Özellikle dut ve kiraz üretimiyle tanınan Bartın'da, üreticiler bu doğa olayının yarattığı sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Çöl tozları, ağaçların yapraklarını kaplayarak fotosentez sürecini olumsuz etkiliyor ve meyve kalitesini düşürüyor.
Bartın'daki üreticiler, Afrika çöl tozlarının tarımsal üretim üzerindeki etkilerinden şikayetçi. Dut ve kiraz ağaçlarında hastalıkların arttığını belirten üreticiler, bu durumun ürün kalitesini ve verimini ciddi anlamda düşürdüğünü söylüyorlar. Anormal hava sıcaklıklarının yanı sıra, çöl tozlarının da tarımı zorlaştırdığına dikkat çekiyorlar.
Çöl Tozlarının Sağlık ve Ulaşım Üzerindeki Etkileri
Afrika çöl tozlarının sadece tarım üzerinde değil, aynı zamanda sağlık ve ulaşım üzerinde de olumsuz etkileri bulunuyor. Bu doğa olayı sırasında görüş mesafesinde düşüş yaşanabilir ve hava kalitesinde ciddi bir azalma görülebilir. Özellikle solunum yolu hastalıkları olan bireyler için bu durum büyük bir risk teşkil ediyor.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI