Bartın kent merkezinde Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından yürütülen Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları projesine yönelik tepkiler büyüyor. Bölgedeki su taşkınlarını önlemek amacıyla başlatılan proje, Bartın halkı ve sivil toplum kuruluşları tarafından eleştiri yağmuruna tutuldu. Bu eleştirilerin başını çeken Bartın Irmak İnisiyatifi, projeye karşı imza kampanyası başlatarak kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışıyor.
Bartın Irmak İnisiyatifi, Bartın kent merkezinde bulunan Hükümet Caddesi'nde, Arap Camii önünde stant kurarak imza toplama çalışmalarına başladı. Kampanya, Bartın halkının yoğun ilgisiyle karşılaştı ve sadece birkaç gün içerisinde 4 bin imza toplandı.
İnisiyatif üyeleri, projeye karşı çıkan halkın sesini duyurmak ve yetkililere mesaj göndermek amacıyla bu kampanyayı başlattıklarını belirtti. Bartın Irmağı İnisiyatifi temsilcileri, Bartın Irmağı’nın hepimizin ırmağı olduğunu ve Bartın halkı için ekonomik, ekolojik ve tarihi anlamda büyük bir önem taşıdığını hatırlatarak, tüm Bartın halkını imza vermeye çağırıyor.
Projenin, Bartın Irmağı'nın doğal yapısını ve çevresindeki ekosistemi bozacağı endişesi büyük bir yer tutuyor. İnisiyatif, doğanın korunmasının önemine vurgu yaparak, alternatif çözümler üzerinde durulması gerektiğini belirtiyor. Bölgedeki flora ve faunanın projeden olumsuz etkileneceği, bu durumun uzun vadede geri döndürülemez zararlar yaratabileceği ifade ediliyor. Ayrıca projenin su taşkınlarını önlemede etkili olup olmayacağı konusunda da şüpheler var. İnisiyatif, projenin kalıcı bir çözüm sağlamayacağını ve daha sürdürülebilir yaklaşımlar gerektiğini savunuyor.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI