Mahalli İdareler Seçimlerinin tamamlanmasının ardından Bartın'ın Amasra ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisinin adayı Recai Çakır, bin 822 oy ile oyların yüzde 46.24'ünü alarak Amasra Belediye Başkanlığı yarışında seçimin galibi oldu. Recai Çakır'ı, bin 700 oy ile oyların yüzde 43.15'ini alan Cumhur İttifakının adayı Ahmet Reis takip etti.Ancak Cumhuriyet Halk Partisi Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'ın ifadelerine göre AK Parti ve MHP Amasra İlçe Başkanlıkları seçim sonuçlarına itiraz ettiler. İtirazın Amasra İlçe Seçim Kurulu'nun reddetmesinin ardından yine AK Parti ve MHP Amasra İlçe Başkanlıkları, İl Seçim Kurulu'na itirazda bulundu. İtirazın ardından Aysu Bankoğlu ve Recai Çakır, Amasra Adliyesi önünde "Nöbete" başladı."Burada şu an Amasra halkının iradesi duruyor"
CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile Amasra Belediye Başkanı ile Recai Çakır, Amasra Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. Recai Çakır'ın açıklamaları şu şekilde:
"Bugün yapılan itiraza ilişkin İlçe Seçim Kurulunun kararını öğrendik. Aslında soyut ve dayanaksız iddialarla itiraz yapıldığı için İlçe Seçim Kurulunca oy çokluğuyla reddedilmiş bir itiraz söz konusu. Ancak tüm sandık kurulu üyelerinin, her iki partinin de AK Parti, MHP'nin de sandık kurulu üyelerinin de imzasına rağmen İlçe Seçim Kurulunda her iki partinin de, İlçe Seçim Kurulu Üyelerinin imzasına rağmen, daha sonra ilçe başkanlarınca yapılan bir itiraz söz konusu. Bu itiraza da hukuk, kanun, demokrasi çerçevesinde ilçe hakimi yani seçim kurulu başkanı olan hakimin başkanlığında toplanan heyet, beşe iki çoğunlukla reddediyor itirazı. Daha sonra İl Seçim Kuruluna itiraz ediliyor. AK Parti İlçe Başkanı'nın açıklamalarında da dinlediğim üzere İl Seçim Kurulu ya da YSK'ya kadar itiraz edileceğinden bahsetti.
Biz burada ne için varız? Bunu bir kez daha altını çizerek, kalın kalın çizerek ifade edeyim. Burada şu an Amasra halkının iradesi duruyor, arkamızdaki Adliyede aynı zamanda emek veren AK Parti, MHP'li seçim kurulu üyeleri dahil, müşahitleri dahil, onların emeği de burada. İlçe Seçim Kurulunda görev yapan her partinin imzalarıyla tutanak altına alınmış. İlçe sonuçları da ortada. Buna rağmen soyut iddialarla itiraz edilmiş. Bence bu çok demokratik hak kapsamına girmiyor, ülkede bugüne kadar yaşananları ya da sosyal medyada gördüğümüz iddiaları da dikkate aldığımızda. Biz de tüm bu iradeye sahip çıkmak için burada bir aradayız şu anda. İnsanlar verdikleri oya sahip çıkmak için burada bekliyorlar. Aslında bizim talebimiz de şuydu; ilgili odada biraz önce odayı da sağ olsun ilçe seçim kurulu başkanımızın, sayın hakime hanımın refakatinde ziyaret ettik. Demir değil ahşap bir kapı. Tek diş kitlenen bir kapı.
"Bir buçuk saat boyunca elektrik kesiliyor"
Ayrıyeten şöyle bir durum da var; Şu ana kadar yani bugün biz buraya gelene kadar burayla ilgili kuşkular bizde var mı? Herhangi bir oynama oluşmuş mudur? Var evet açık söyleyeyim. Bugün bir buçuk saat boyunca elektrik kesiliyor. Bu arada acaba buradaki jeneratör devreye girdi mi? Ya da ne kadar sürdü devreye girmesi? Tüm bu kuşkuları yaratan Aslında biraz önce saydığım tüm ekibe rağmen yani AK Partili, MHP'li dahil sandık kurulu üyelerine rağmen ilçe seçim kurulu üyelerine rağmen, hatta ve hatta ilçe seçim kurulunun başkanının da bulunduğu heyetin reddine rağmen hala bu süreci zorlayan irade. Biliyorsunuz İstanbul'da bir sorun yaşadık. Kısa süre önce hukuki koşullarının oluşmadığını, bir sürü hukukçumuzun, sayın vekilimizin de ifade ettiği bir süreçte beş yıldan on iki yıla hakim karşısına çıkarılıyor. Yani Amasra neden bu kadar önem veriliyor?
"Bakanlarıyla gurur duymak istiyoruz, yarışmak istemiyoruz"
Şunu da ifade edelim. Ben seçim günü kendisine de ifade ettim. Sayın Bakan'a hoş geldiniz dedim. Daha sonra da sizinle yarışmak keyifliydi dedim. Çünkü burada açık açık konuşalım. AK Parti seçim ofisinin açılışında Sayın Bakan var. Olabilir, bölgenin bakanı. Sonra Gençlik Kolları toplantısında bürokrasi ve yine bakan vardı. Sonra iftarda yine bakan vardı. Sonra burada yapılan yürüyüşte yine bakan vardı. Biz devletimizin bakanlarıyla gurur duymak istiyoruz. Yarışmak istemiyoruz. Kaygılarımızın temel nedenleri bunlar. Yoksa buradaki herhangi birine hakim, polis, savcı vesaire bir itirazımız yok. Ama bugüne kadar yaşananlara baktığımızda nasıl manipülasyonlar yaşandığını ya da iddialar olduğunu hepimiz çok net biliyoruz. O yüzden de yarın en azından bu saate kadar biz buraya gelene kadar buradaki kamera kayıtlarının da tarafımıza yazıyla isteyeceğiz. İlçe seçim kurulunun reddine rağmen, ile yapılan itiraz sonuçlanana hatta ve hatta bilmiyorum o kadar da abartırlar mı? Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan itirazla sonuçlanana kadar biz burada nöbet tutmaya devam edeceğiz. Buraya gelen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum, AK Parti ilçe başkanının ifade ettiği demokratik hak var ya, bir onu savunmak için buradayız. Geçen pazar günü sandığa girdik hepimiz, o iradeye sahip çıkmak için buradayız."
"Kesilen elektrikler mi, yok olan çuvallar mı?"
Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'ın ardından CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu açıklamalrda bulundu. Bartın Milletvekili Bankoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
Öncelikle Amasra'daki, Bartın'daki ve tüm Türkiye'deki seçim sonuçlarının memleketimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün Amasra halkının iradesinin oylarının yanında olduğumuzu, onlara sahip çıktığımızı göstermek için buradayız. Ne yazık ki geçmişte yaşadığımız kötü tecrübelerimizin fazlalığı nedeniyle de bugün burada Amasra Adliyesi'nin önünde sayı olarak da çoğalmaya devam edeceğiz. Şunu söyleyelim. Seçim sonuçlarına itiraz hakkına tüm siyasi partiler yasal süre içerisinde sahiptirler. Buna hiçbir itirazımız yok. İlçe seçim kuruluna, siyasi partiler bugün saat üçe kadar yapabilirler. Yapan partiler oldu. Ardından il seçim kurullarına yapan partiler oldu. Demokratik hakkını kullanan siyasi partilere saygımız sonsuz. Ancak bizim geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeler var. Trafoya giren kediler mi? Kesilen elektrikler mi? Yok olan çuvallar mı? Tüm Türkiye'de yaşadığımız kötü tecrübeler nedeniyle endişe duyuyoruz. Vatandaşımızın endişe duyduğunu görüyoruz.
"Türk yargı sistemine güveniyorum"
Amasra Belediye Başkanım, Amasra ilçe örgütüm, Milletvekiliniz ve hukukçunuz olarak kendim ve Amasra'da demokratik hakkını kullanan ve demokratik hakkının sonucuna sahip çıkmak isteyen tüm hemşehrilerim buradalar. Onlarla beraber buradayız. Müsterih olmanızı isterim. Ben Türk yargı sistemine, hakimlerimize, emniyet teşkilatımıza güveniyorum. Amasra'daki emniyet teşkilatımıza, Bartın Adliyesi'ndeki görev yapan Amasra ilçesinde görev yapan hakimlerimize, savcılarımıza güveniyorum. Türk yargımıza güvenmek istiyorum. Onlara güveniyorum. Ama kime güven sayın vekilim derseniz?
"İktidarın bakanı olanlara güvenmiyorum"
Bu ülkenin devletinin bakanı olmak yerine bu ülkede iktidarın bakanı olanlara güvenmiyorum. Burada kendi memleketine gelip seçim propagandası yapan iktidarın bakanlarına güvenmiyorum. Ve hiç utanmadan kendi memleketimde siyasi propaganda yapıp İstanbul'a gönderme yapıp ahkam kesen Adalet Bakanı olan kişiye artık affını istemesi gerektiğini söylüyorum. Onlara güvenmiyoruz. Biz Burada, burada emniyet teşkilatımıza ya da buradaki hakimlerimize güvenmediğimiz için değil, kendi oylarımıza sahip çıkmak için burada adliyenin önünde vatandaşlarımızla birlikte çuvallara sahip çıkmak için nöbet tutmaya devam Çünkü geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeler var. Amasra halkının müsterih olmasını isterim. Ben il seçim kurulu yetkililerinin, ilçe seçim kurulumuzun verdiği kararı aynı şekilde vereceğine inanmak istiyorum. Çünkü ben kararı da itirazda bulunan siyasi partilerin itiraz dilekçelerini de gördüm. Somut bir delil olmadıkça itirazları reddediliyor. Aynı şey İl Seçim Kurulu tarafından da verilecektir. Çünkü dilekçelerinde itiraz etmelerinin gerekçesi yani oyların yeniden sayı sebebi olarak gösterdikleri bir ek yok. Ben bunu 2018'de kendi seçimimde de yaşamıştım. O zaman bazı ilçeler yeniden sayımı kabul ederken il seçim kurulu bunu reddetmişti. Çünkü oylar yeniden sayılsın derken neye dayanarak söylüyorsunuz? Bunu kanıt lazım. Kanıt yoksa oyların yeniden sayılması da mümkün olmamalıdır. Burada çuvallarla ilgili herhangi bir endişeye mahal vermemek için Amasra halkının iradesine sahip çıkmak için belediye başkanımız, örgütümüz ve Amasralı hemşehrilerimizle beraber oturacağız. Sohbet edeceğiz. Emniyet teşkilatımız da burada. Amasra halkı müsterih olsun. Biz buradayız."MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu ile Amasra Belediye Başkanı ile Recai Çakır, Amasra Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. Recai Çakır'ın açıklamaları şu şekilde:
"Bugün yapılan itiraza ilişkin İlçe Seçim Kurulunun kararını öğrendik. Aslında soyut ve dayanaksız iddialarla itiraz yapıldığı için İlçe Seçim Kurulunca oy çokluğuyla reddedilmiş bir itiraz söz konusu. Ancak tüm sandık kurulu üyelerinin, her iki partinin de AK Parti, MHP'nin de sandık kurulu üyelerinin de imzasına rağmen İlçe Seçim Kurulunda her iki partinin de, İlçe Seçim Kurulu Üyelerinin imzasına rağmen, daha sonra ilçe başkanlarınca yapılan bir itiraz söz konusu. Bu itiraza da hukuk, kanun, demokrasi çerçevesinde ilçe hakimi yani seçim kurulu başkanı olan hakimin başkanlığında toplanan heyet, beşe iki çoğunlukla reddediyor itirazı. Daha sonra İl Seçim Kuruluna itiraz ediliyor. AK Parti İlçe Başkanı'nın açıklamalarında da dinlediğim üzere İl Seçim Kurulu ya da YSK'ya kadar itiraz edileceğinden bahsetti.
Biz burada ne için varız? Bunu bir kez daha altını çizerek, kalın kalın çizerek ifade edeyim. Burada şu an Amasra halkının iradesi duruyor, arkamızdaki Adliyede aynı zamanda emek veren AK Parti, MHP'li seçim kurulu üyeleri dahil, müşahitleri dahil, onların emeği de burada. İlçe Seçim Kurulunda görev yapan her partinin imzalarıyla tutanak altına alınmış. İlçe sonuçları da ortada. Buna rağmen soyut iddialarla itiraz edilmiş. Bence bu çok demokratik hak kapsamına girmiyor, ülkede bugüne kadar yaşananları ya da sosyal medyada gördüğümüz iddiaları da dikkate aldığımızda. Biz de tüm bu iradeye sahip çıkmak için burada bir aradayız şu anda. İnsanlar verdikleri oya sahip çıkmak için burada bekliyorlar. Aslında bizim talebimiz de şuydu; ilgili odada biraz önce odayı da sağ olsun ilçe seçim kurulu başkanımızın, sayın hakime hanımın refakatinde ziyaret ettik. Demir değil ahşap bir kapı. Tek diş kitlenen bir kapı.
"Bir buçuk saat boyunca elektrik kesiliyor"
Ayrıyeten şöyle bir durum da var; Şu ana kadar yani bugün biz buraya gelene kadar burayla ilgili kuşkular bizde var mı? Herhangi bir oynama oluşmuş mudur? Var evet açık söyleyeyim. Bugün bir buçuk saat boyunca elektrik kesiliyor. Bu arada acaba buradaki jeneratör devreye girdi mi? Ya da ne kadar sürdü devreye girmesi? Tüm bu kuşkuları yaratan Aslında biraz önce saydığım tüm ekibe rağmen yani AK Partili, MHP'li dahil sandık kurulu üyelerine rağmen ilçe seçim kurulu üyelerine rağmen, hatta ve hatta ilçe seçim kurulunun başkanının da bulunduğu heyetin reddine rağmen hala bu süreci zorlayan irade. Biliyorsunuz İstanbul'da bir sorun yaşadık. Kısa süre önce hukuki koşullarının oluşmadığını, bir sürü hukukçumuzun, sayın vekilimizin de ifade ettiği bir süreçte beş yıldan on iki yıla hakim karşısına çıkarılıyor. Yani Amasra neden bu kadar önem veriliyor?
"Bakanlarıyla gurur duymak istiyoruz, yarışmak istemiyoruz"
Şunu da ifade edelim. Ben seçim günü kendisine de ifade ettim. Sayın Bakan'a hoş geldiniz dedim. Daha sonra da sizinle yarışmak keyifliydi dedim. Çünkü burada açık açık konuşalım. AK Parti seçim ofisinin açılışında Sayın Bakan var. Olabilir, bölgenin bakanı. Sonra Gençlik Kolları toplantısında bürokrasi ve yine bakan vardı. Sonra iftarda yine bakan vardı. Sonra burada yapılan yürüyüşte yine bakan vardı. Biz devletimizin bakanlarıyla gurur duymak istiyoruz. Yarışmak istemiyoruz. Kaygılarımızın temel nedenleri bunlar. Yoksa buradaki herhangi birine hakim, polis, savcı vesaire bir itirazımız yok. Ama bugüne kadar yaşananlara baktığımızda nasıl manipülasyonlar yaşandığını ya da iddialar olduğunu hepimiz çok net biliyoruz. O yüzden de yarın en azından bu saate kadar biz buraya gelene kadar buradaki kamera kayıtlarının da tarafımıza yazıyla isteyeceğiz. İlçe seçim kurulunun reddine rağmen, ile yapılan itiraz sonuçlanana hatta ve hatta bilmiyorum o kadar da abartırlar mı? Yüksek Seçim Kurulu'na yapılan itirazla sonuçlanana kadar biz burada nöbet tutmaya devam edeceğiz. Buraya gelen tüm dostlarımıza teşekkür ediyorum, AK Parti ilçe başkanının ifade ettiği demokratik hak var ya, bir onu savunmak için buradayız. Geçen pazar günü sandığa girdik hepimiz, o iradeye sahip çıkmak için buradayız."
"Kesilen elektrikler mi, yok olan çuvallar mı?"
Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır'ın ardından CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu açıklamalrda bulundu. Bartın Milletvekili Bankoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
Öncelikle Amasra'daki, Bartın'daki ve tüm Türkiye'deki seçim sonuçlarının memleketimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Bugün Amasra halkının iradesinin oylarının yanında olduğumuzu, onlara sahip çıktığımızı göstermek için buradayız. Ne yazık ki geçmişte yaşadığımız kötü tecrübelerimizin fazlalığı nedeniyle de bugün burada Amasra Adliyesi'nin önünde sayı olarak da çoğalmaya devam edeceğiz. Şunu söyleyelim. Seçim sonuçlarına itiraz hakkına tüm siyasi partiler yasal süre içerisinde sahiptirler. Buna hiçbir itirazımız yok. İlçe seçim kuruluna, siyasi partiler bugün saat üçe kadar yapabilirler. Yapan partiler oldu. Ardından il seçim kurullarına yapan partiler oldu. Demokratik hakkını kullanan siyasi partilere saygımız sonsuz. Ancak bizim geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeler var. Trafoya giren kediler mi? Kesilen elektrikler mi? Yok olan çuvallar mı? Tüm Türkiye'de yaşadığımız kötü tecrübeler nedeniyle endişe duyuyoruz. Vatandaşımızın endişe duyduğunu görüyoruz.
"Türk yargı sistemine güveniyorum"
Amasra Belediye Başkanım, Amasra ilçe örgütüm, Milletvekiliniz ve hukukçunuz olarak kendim ve Amasra'da demokratik hakkını kullanan ve demokratik hakkının sonucuna sahip çıkmak isteyen tüm hemşehrilerim buradalar. Onlarla beraber buradayız. Müsterih olmanızı isterim. Ben Türk yargı sistemine, hakimlerimize, emniyet teşkilatımıza güveniyorum. Amasra'daki emniyet teşkilatımıza, Bartın Adliyesi'ndeki görev yapan Amasra ilçesinde görev yapan hakimlerimize, savcılarımıza güveniyorum. Türk yargımıza güvenmek istiyorum. Onlara güveniyorum. Ama kime güven sayın vekilim derseniz?
"İktidarın bakanı olanlara güvenmiyorum"
Bu ülkenin devletinin bakanı olmak yerine bu ülkede iktidarın bakanı olanlara güvenmiyorum. Burada kendi memleketine gelip seçim propagandası yapan iktidarın bakanlarına güvenmiyorum. Ve hiç utanmadan kendi memleketimde siyasi propaganda yapıp İstanbul'a gönderme yapıp ahkam kesen Adalet Bakanı olan kişiye artık affını istemesi gerektiğini söylüyorum. Onlara güvenmiyoruz. Biz Burada, burada emniyet teşkilatımıza ya da buradaki hakimlerimize güvenmediğimiz için değil, kendi oylarımıza sahip çıkmak için burada adliyenin önünde vatandaşlarımızla birlikte çuvallara sahip çıkmak için nöbet tutmaya devam Çünkü geçmişte yaşadığımız kötü tecrübeler var. Amasra halkının müsterih olmasını isterim. Ben il seçim kurulu yetkililerinin, ilçe seçim kurulumuzun verdiği kararı aynı şekilde vereceğine inanmak istiyorum. Çünkü ben kararı da itirazda bulunan siyasi partilerin itiraz dilekçelerini de gördüm. Somut bir delil olmadıkça itirazları reddediliyor. Aynı şey İl Seçim Kurulu tarafından da verilecektir. Çünkü dilekçelerinde itiraz etmelerinin gerekçesi yani oyların yeniden sayı sebebi olarak gösterdikleri bir ek yok. Ben bunu 2018'de kendi seçimimde de yaşamıştım. O zaman bazı ilçeler yeniden sayımı kabul ederken il seçim kurulu bunu reddetmişti. Çünkü oylar yeniden sayılsın derken neye dayanarak söylüyorsunuz? Bunu kanıt lazım. Kanıt yoksa oyların yeniden sayılması da mümkün olmamalıdır. Burada çuvallarla ilgili herhangi bir endişeye mahal vermemek için Amasra halkının iradesine sahip çıkmak için belediye başkanımız, örgütümüz ve Amasralı hemşehrilerimizle beraber oturacağız. Sohbet edeceğiz. Emniyet teşkilatımız da burada. Amasra halkı müsterih olsun. Biz buradayız."MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI