İlimizde tütün kullanımına karşı kapsamlı mücadele devam ediyor.
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, tütün kullanımının önlenmesi ve sigaranın zararları konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla önemli bir kampanyaya imza attı.
Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, sigaranın önlenebilir hastalık ve ölüm sebepleri arasında önemli bir yer tuttuğu vurgulandı. Dünya Sağlık Örgütü'nün tütün kullanımını dünyanın karşılaştığı en büyük halk sağlığı tehditlerinden biri olarak tanımladığına dikkat çekilen açıklamada, ülkemizde de tütün kullanımına yönelik kapsamlı çalışmaların sürdüğü belirtildi.
Mücadele Hız Kesmiyor
Her yıl 9 Şubat'ta kutlanan "Sigarayı Bırakma Günü"nün önemine değinen Sağlık Müdürlüğü, bu özel günün tütün kullanımı ve zararları konusunda farkındalık oluşturmak, tütün ürünü kullananlara bırakmaları yönünde bilinç kazandırmak ve tütünle mücadele çalışmalarına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinliklerle kutlandığını ifade etti.
Broşürler Dağıtıldı
Bartın'da düzenlenen kampanya kapsamında, ildeki kurum ve kuruluşlara yönelik sigara bırakma kampanyalarının yanı sıra, Aile Sağlığı Merkezleri, camiler, kafeteryalar ve diğer kamu alanlarında bilgilendirme etkinlikleri düzenlendi. Bartın İl Sağlık Müdürlüğü personelleri tarafından gerçekleştirilen bu etkinliklerde, tütün kullanımının zararlarına dair bilgilendirme broşürleri dağıtıldı.
Ücretsiz Destek Alın!
Sağlık Müdürlüğü, sigarayı bırakmak isteyenlerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilecekleri kaynaklara da dikkat çekti. Sağlıklı Hayat Merkezleri, Aile Sağlığı Merkezleri, hastaneler ve Alo 171 Sigara Bırakma Danışma hattı gibi birçok kaynaktan destek alınabileceği hatırlatıldı.
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü'nün yürüttüğü bu kampanya ile sigara kullanımının azaltılması ve toplumda sağlıklı yaşam bilincinin artırılması hedefleniyor.
Haber Merkezi