Bartın'da Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Haftası kapsamında Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen törenle kutlandı. Törene SGK İl Müdürü Mustafa Şaban Çengel, Bartın Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği ve Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, STK temsilcileri, SGK müdür yardımcıları ve SGK personeli katıldı.
Törende konuşan SGK İl Müdürü Mustafa Şaban Çengel, 2008 yılından bu yana yapılan reformlarla Türkiye'nin sosyal güvenlik sisteminin adeta yüz akı haline geldiğine vurgu yaptı. Çengel, "Kurum olarak bizler, kaliteli, adil, kolay erişilebilir ve vatandaş odaklı hizmet vermeyi ilke edinen bir sosyal güvenlik sistemini yürütme ve geliştirme gayesini taşımaktayız. Bu sebeple de bütün vatandaşlarımızın sosyal güvenlik hakkından; kolay erişilebilir, sürdürülebilir ve en adil şekilde yararlanabilmesi için el birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz" dedi.
Çengel, Sosyal Güvenlik’in önemine de değinerek, bireylerin ve ailelerin hastalık, yaşlılık, işsizlik ve kaza gibi risklere karşı korunmasını sağlayarak, toplumda refah ve huzurun tesisine katkıda bulunan önemli bir sistem olduğuna değindi
Çengel’in konuşması şu şekilde:
“Sosyal Güvenlik Kurumu olarak, kurumumuzu paydaşlarına tanıtmak, sosyal güvenlik reformunu anlatmak, sosyal güvenlik bilincinin oluşmasına katkıda bulunmak ve sosyal güvenlikle ilgili hakları ve görevleri konusunda paydaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla her yıl 16 Mayıs'ı içine alan haftada kutlanmakta olan Sosyal Güvenlik Haftası'nı kutlamaktayız. En temel insan hakkı olan ve ülkemizde de anayasal güvence ile korunan sosyal güvenlik, 2008 yılından bu yana nüfusumuzun tamamını kapsamına alan büyük bir reformla Türkiye'nin yüz akı haline gelen örnek bir sisteme dönüşmüştür.
Sosyal güvenlik sistemi, sağlık, güvenlik ve sosyal barışın kalıcı hale gelmesini sağlayan, gücünü dayanışma bilinci ile uzlaşmacı sorumluluktan alan kurumsal bir yapıdır. Kurumumuz öncelikle uluslararası standartların üzerinde sosyal güvenlik hizmeti veren, model alınan, öncü ve saygın bir kurum olma vizyonunu üstlenmiştir. Kurum olarak bizler, kaliteli, adil, kolay erişilebilir ve vatandaş odaklı hizmet vermeyi ilke edinen bir sosyal güvenlik sistemini yürütme ve geliştirme gayesini taşımaktayız. Bu sebeple de bütün vatandaşlarımızın sosyal güvenlik hakkından; kolay erişilebilir, sürdürülebilir ve en adil şekilde yararlanabilmesi için el birliğiyle çalışmaya devam ediyoruz.
Tek çatı altında on sekizincisini kutladığımız Sosyal Güvenlik Haftasının ülkemizin tüm kesimleri için kutlu olmasını diliyor, siz değerli katılımcılara ve basın mensuplarına teşekkür ediyorum”.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI