Gebe Bilgilendirme Sınıfı Programı, Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanlığı tarafından; tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemle ilgili konularda bilgi sahibi olmalarının ve bilinçli doğum yapmalarının sağlanması, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konularında bilgi ve beceri kazandırılması amacıyla yürütülüyor.
Bartın’da yürütülen bu program kapsamında, gebe ve gebeye doğumda eşlik edecek yakınlarının; gebelik ve doğumun fizyolojik bir süreç olduğu, fizyolojik ve psikolojik değişiklikleri, gebelik ve doğum sürecinde eş ve yakınının desteğinin önemi, doğumun evreleri, doğum ağrısıyla ilaçsız baş etme yöntemleri, gebelik, doğum ve doğum sonu dönemde yaşanabilecek sorunlar ve erken tanısı, gebelikte tehlike işaretleri ve acil durumlarda izlenecek yollar, normal doğumun anne ve bebek açısından yararları, lohusalık süreci, doğum sonrası kullanılabilen üreme sağlığı yöntemleri ve yenidoğan bakımı konularında bilgilendirilmesi hedeflendi.
Bu hedefler doğrultusunda; Bartın İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı kurumlarda görev yapan diyetisyen, fizyoterapist, psikolog ve ebeler tarafından oluşan eğitimci kadrosuyla, 3 gün süren "Gebe Bilgilendirme Sınıfı Sağlık Personeli Eğitimi" düzenlendi.
Gerçekleşen eğitimlere, Bartın Merkez Toplum Sağlığı Merkezi, Şehit Furkan Yılmaz Sağlıklı Hayat Merkezi ve İlçe Devlet Hastaneleri Gebe Bilgilendirme Sınıfı/Okulu Programında görev alacak 12 sağlık personeli katılım gösterdi.
Haber Merkezi