4 Ocak 2023 tarihinde 464 milyon 778 bin Türk Lirası ile ihalesi gerçekleştirilen ve devam eden bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları projesi, Bartın'ın çehresini değiştirmekle kalmayıp, aynı zamanda doğal ekosistemi üzerinde de derin etkiler bırakıyor. Projeyi yakından takip eden uzmanlar, özellikle Bartın Irmak kıyısındaki beton yapılaşmanın çevresel dengeleri ciddi şekilde bozabileceği uyarısında bulunuyor.
Mustafa Artar, sosyal medya hesabı üzerinden proje hakkında endişelerini dile getirirken, Bartın Irmak'ının sol sahilinde yükselen beton yapılar için "beton faciası" ifadesini kullanarak, vatandaşların ırmağa ulaşmak için daha fazla çaba harcamak zorunda kalacağına dikkat çekiyor. Artar, projenin sadece yerel bir mesele olmadığını, aksine insanın doğa ile acımasız bir mücadelesini simgelediğini belirtiyor.
Projenin eleştirildiği noktaların başında ise doğal peyzajın tahrip edilmesi ve ırmağın estetik ve ekolojik yapısının zarar görmesi geliyor. Bartın halkı da, proje ilerledikçe kıyıya olan erişimin zorlaşacağı ve doğal güzelliklerin yok olacağı endişesi taşıyor.
Peyzaj Mimarı Mustafa Artar, yapımı devam eden proje için “Bartın ırmağının sol sahilinde yükselen beton faciası yapımı devam ediyor. Vatandaş ırmağa ulaşmak için çok çaba harcayacak gibi görünüyor. Bu projeyi tüm dünya duymalı. İnsanın doğa ile acımasız savaş hali. Herkes sessizce izliyor.” İfadelerini kullandı.
Abdipaşa derecik mahallesinede gelin görün. Tam rezalet. Kedisi köpeği ördeği suya erişemiyor. Karsıdan karsıya geçişler sıkıntı. Doğa katledilmiş. Bunun için milyonlar harcanmış. Çıkın gelin abdipaşa derececik köyü.
Bunu taaaa yıllar öncesinde irmak kenarlarini imara actirirken dusunecektiniz, her yıl su taşkıni yaşamak mi daha iyi, varsa daha pratik daha mantikli bir projeniz neden yıllardır teklif etmediniz, açıkçası görsel olarak bende hic beğenmedim hoşuma gitmedi ama başka çaresi de yok sanırım...
Tambbir rezillik projesidir. Deli onleminin tek yolu taşkın alanları belirlenip belirli debi üstüne ciktiginde suyun taşması için güzergahlar yapılmalıdır. 3km 5 km bilmiyorum belki fazla belki az, 1 çatlak 1 hata tüm bu settin sadece 1 noktasında oluşursa tüm proje çöp oluyor Bu projeyi hangi insanlar onaylamış Allah aşkına,. Tek bir izahı olabilirdi, o da şu bakış açısı ""toprak kayiyor ne kadar proje yapsakta tek bir selde herşeyi kaybediyoruz """" derseniz kazık beton sistemini anlaşılır bir nebze ama burada projenin amacı sel taskin riskini ortadan kaldırmakmis. Hadi ya ,seli nasıl onlersiniz Doğa sel ile nasıl başa çıkmış setler yaparak mi yoksa su akar yolunu bulur mu, siz akan suya yol bulun suyun acil durumda gideceği güzergahi belirleyin yeter, sağ tarafa set yaparsınız karşı taraftaki mahallleyi sel götürür oraya da set yaparsınız ırmak akıntısı havzasini daralttiginiz için şu beklenenden 3 metre yuksri çıkar kurduğunuz setti aşar. Neresinden tutarsanız elinizde kalır.