Bartın kent merkezinde Yalı Mevkiinde Bartın Irmak Islah Projesi’nin yapımı devam ederken, hakkındaki tartışmalar da yerini koruyor. Son olarak Bartın kent merkezinde bulunan Emekliler Evi’nde Bartın Irmak Islahı Projesi protesto edildi, projenin durdurularak yeniden değerlendirilmesi için Bartın Irmağı İnisiyatifi tarafından imza kampanyası başlatıldı.
Gösterinin dikkat çeken noktalarından biri ise siyaset üstü bir nitelik taşımasıydı. 7’den 70’e birçok vatandaşın katılım sağladığı gösteriye farklı siyasi partiler ve STK’ların temsilcileri katılım sağladı. Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, CHP Bartın İl Balkanı İsmail Cem Akyol, İYİ Parti Bartın İl Başkanı Sinem Özüoklu, Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Mücahit Mekeç, DEVA Partisi Bartın İl Başkanı Mehmet Ergün, Memleket Partisi Bartın İl Başkanı Hacı Gölbucaklı, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Halil Balık, İl Genel Meclisi üyeleri, Belediye Meclis Üyeleri, siyasi parti temsilcileri, STK’lar ve çok sayıda vatandaş gösteri katılım sağladı.
Bartın Irmağı kenarında gerçekleşen gösteride vatandaşlar “Parthenius Bize Küstü”, “Bartın Demek Irmak Demek”, “Bartın Duvarını Selden Önce Halkın Direnci Yıkacak” gibi dövizler taşıdı. Bartın Irmağı İnisiyatifi’nden Nail Öztürk açıklamalarda bulundu. Nail Öztürk açıklamasında “Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu , Bartın Belediyesi , Bartın ilindeki Sivil Toplum örgütleri , meslek odalarının görüşleri alınmadan bilgisayar ortamında geliştirilen proje Bartın ırmağı için geri dönülmez sorunlara neden olacaktır” ifadelerini kullanırken projenin bir an önce durdurulmasını talep etti.
Nail Öztürk’ün açıklamaları şu şekilde:
“Bartın iline ismini veren Bartın ırmağının iki kolundan gelen Kocaçay ve Kocanaz çayı Yalı mevkiinde Gazhane burnunda birleşerek yaklaşık 16 km sonra Karadeniz‘e dökülmektedir.
Bartın ırmağının taşkın riskine karşı hazırlanan “Bartın ırmağı ve yan kolları ıslah projesi” olarak bilinen proje kapsamında Bartın Irmağı ile Kanlıırmak caddesi arasında cadde boyunca fore kazıklar çakılmak suretiyle 1mt. beton duvar ve üzerine 2 metre cam korkuluk montajı işlemleri yapılmaktadır.
Bartın ırmağının yan kolları ile birlikte bütüncül bir planlama yapılmadan çalışmalara başlanmıştır. Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu, Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu , Bartın Belediyesi , Bartın ilindeki Sivil Toplum örgütleri , meslek odalarının görüşleri alınmadan bilgisayar ortamında geliştirilen proje Bartın ırmağı için geri dönülmez sorunlara neden olacaktır.
Kanlıırmak caddesi ile yalı güzergahı arasında yapımına devam edilen beton duvar ve üstüne monte edilen cam korkuluklar ve ırmak kotunu 3 metre yükseltme fikri dikkate alındığında iç tarafta ,mevcut yerleşimde, altyapıda yaşanacak sorunlar dikkate alındığında projenin bilimsellikten uzak ve hukuka aykırı olduğu gözler önündedir.
Bartın ırmağı ve çevresi Bartın ilimiz için kültürel ,doğal, ekolojik ve tarihi bir değerdir. Bu değerlerin yaşatılması, korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması gerekmektedir. Alternatif çözümlerin tartışılması yapılmadan, yerelde işbirliği ve görüş birliği kurulmadan Bartın ırmağının beton duvarlar içine alınması yoluyla sel taşkın önleme yoluna gidilmesi geri dönülmez bir tahribata, kimliksizleşmeye ve çevre sorunlarına neden olacaktır. Yapımına başlanan beton duvarın fayda ve maliyetleri ile alternatif çözümlerin bilimsel olarak tartışılmasında zorunluluk bulunmaktadır.
Bartın ırmağının kenarında kısmen bulunan yerleşim alanları ile turizm alanları ,ticaret alanları , sanayii alanları dikkate alındığında ırmağın tamamının beton duvarlar içine alınamayacağı tartışmasız bir gerçektir. Diğer taraftan ırmağın toplam uzunluğu dikkate alındığında beton duvarlar içine alınma teşebbüsü ile ırmak kenarındaki yaban yaşamı, orman ve bitki örtüsünün ortadan kaldırılacağı anlaşılmaktadır. Bartın ırmağının beton duvarlar içine alınması noktasında kısmen başlanan çalışmanın devamı halinde ırmak güzergahında bulunan özel mülklerin kamulaştırılması gerekeceği gibi , ırmak boyunca bulunan yerleşim yerlerine ulaşımı sağlayan yolların güzergahının değiştirilerek yeniden yapılması gerekecektir. Bu noktada ırmak güzergahının ve yan kollarının tamamı dikkate alınmadan Kanlıırmak kenarı ile yalı mevkii arasında başlanan beton duvar uygulamasının devamı Bartın ili ve ırmağı için geri dönülmez çevre ve planlama sorunlarına neden olacaktır.
Bartın ırmağı ve çevresi Bartın halkı için rekreasyon alanı, nefes alanı, doğal güzelliği ve denizle birleşmesi özelliğiyle turizm alanı, geçmişiyle gemicilik ve hıdrellez şenlikleri, su yolu ticareti, kentin buluşma mekanı, kent hafızası açısından sürdürülmesi ve korunması gerekli önemli bir kentsel alan niteliğindedir.
Bartın ırmağının taşkın riskine karşı hazırlanan Bartın ırmağı ve yan kolları ıslah projesinin yukarıda belirtilen eksiklikleri ve olası sorunlara neden olacak olması nedeniyle İl Müdürlüğünüz tarafından ırmak güzergahının tamamının bilimsel olarak değerlendirilmesi için gerekli çalışmanın başlatılmasını ve ekosistem bütününe zarar verecek uygulamaların durdurulmasını talep ediyorum”
Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya ise açıklamasında proje kapsamında yapılan hatalardan bir an önce dönülmesini ve ortak akılla hareket edilmesini talep ettiklerini dile getirdi. Konuşmaların ardından, Bartın ırmağı İnisiyatifi’nin başlattığı imza kampanyasına ilk imzayı Rıza Yalçınkaya attı.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI