Bartın kent merkezinde yer alan tarihi Demirciler Sokağı, adını aldığı demircilerin azaldığı ve demir dövme seslerinin nadiren duyulduğu bir sokak haline gelmiş olsa da, buradaki bir kahvehane ilginç ve duygusal bir gelenekle vatandaşların ilgisini çekmeye devam ediyor. Fotoğraf stüdyosunu andıran bu kahvehane, içindeki yüzlerce Bartınlının fotoğrafıyla adeta bir şehir hafızası oluşturuyor.
Bir Kahvehaneden Daha Fazlası
Kahvehane, Bartın'da yaşayan birçok kişinin vesikalık fotoğrafıyla dolu. Kahvehanenin bu alışılmadık dekorasyonu, özellikle şehir dışından gelen ziyaretçilerin büyük ilgisini çekiyor ve şaşkınlık yaratıyor. Kahvehanede sergilenen fotoğraflar arasında Bartın’ın sevilen simalarından “Numune” Osman’ın da fotoğrafı bulunuyor. Ancak burayı asıl farklı kılan, vefat eden vatandaşların fotoğraflarının üzerine konulan yıldız işareti.
Yıldızlı Anılar: Vefat Edenlerin Hatırası
Kahvehane işletmecisi, vefat edenlerin fotoğraflarına yıldız koyma geleneğini şu sözlerle açıklıyor: “Vefat edenler, buraya gelip giden, sohbetimizin bulunduğu insanlardı. Çok severdik. O yüzden onlar kalbimizin yıldızları oluyor.” Bu sözler, kahvehanenin sadece bir içecek mekanı değil, aynı zamanda mahalle sakinlerinin birbirleriyle bağlarını güçlendiren bir yer olduğunu gösteriyor. İşletmecinin bu duygu dolu yaklaşımı, kahvehaneyi bir hafıza mekanı haline getiriyor.
Tarihi Demirciler Sokağı'nın Hafızası
Demirciler Sokağı, Bartın’ın geçmişten gelen zanaatkar ruhunu yaşatmaya çalışan nadir yerlerden biri. Demircilerin sayısı azalmış ve demir dövme sesleri artık nadiren duyuluyor olsa da, bu kahvehane sokakta yaşayanların ve bu sokağın tarihinin unutulmadığını kanıtlıyor. Her fotoğraf, bir hikaye ve her yıldız, kaybedilen bir dostun anısını yaşatıyor.
Bartın’a Özgü Bir Gelenek
Bartın’ın bu kahvehanesi, şehirde yaşayanların anılarını ve birbirlerine olan bağlılıklarını canlı tutan özel bir yer. Yüzlerce fotoğraf, şehrin tarihini ve kültürünü yansıtıyor. Özellikle şehir dışından gelen ziyaretçiler için bu kahvehane, Bartın’ın sıcaklığını ve insanlarının birbirine olan sevgisini gösteren benzersiz bir deneyim sunuyor.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI