Bartın Kültür Merkezi’nde Kur'an'ı Kerim tilavetiyle başlayan programda 8 Mart Kadınlar günü münasebetiyle Bartın Üniversitesi, İslami İlimler Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Murat Mirzaoğlu tarafından “Savaş, Göç ve Kadın” konulu sunum gerçekleştirildi.Birimlere ait sunumlardan sonra İl Müftüsü Ömer Keskin, din görevlileri ve Kur’an Kursu Öğreticilerine hitap etti.Müftü Keskin: “Ramazan ayının gölgesi üzerimize düştü. Ramazan ayı hepimiz için bir fırsat. Nafilelerin farz gibi; farzların 70 katıyla çarpıldığı bir zaman dilimi, içinde Kadir gecesinin olduğu sabır ayı, Kur’an ayı; yakınlaşma, dayanışma, kurtuluş ayıdır. Ramazan imanlarımızı yenilemek için bir fırsattır.Ramazan bizi ihya edecek. Aslında orucun bizi tutması lazım. Bizi kötülükten alıp koymayan namazlar gibi tuttuğumuz oruç bizi tutmuyorsa, tuttuğumuz oruçlar pek bir mana ifade etmiyor. Ramazan’da niyetlerimizi yeniden gözden geçireceğiz. Çünkü insan niyetidir. “Ameller niyetlere göredir.” Niyet hedeftir. Ne istiyorsan o’sun. Neyin peşinde koşuyorsan o’sun, neyi elde etmek istiyorsun, neye sahip olmak istiyorsun, o’sun. O zaman neye sahip olmak istiyoruz, nereye varmak istiyoruz? Bu soruların cevabını bulmamız lazım. Yeniden taze bismillah dememiz lazım: “Ya Rabbi niyet ettim seni rızan için senin dinine hizmet etmeye, senin dinine omuz vermeye.” Allah dinini sahipsiz bırakmaz. Allah kıyamet gününe kadar aralıksız dinin toprağında dine hizmet için fidanlar yetiştirir. Sen o fidan mısın değil misin ona bakacaksın” şeklinde konuştu.Müftü Keskin, toplantı sonunda 2024 yılı Diyanet Akademisi Başkanlığı tarafından yapılan mesleki eğitim sonucunda başarılı olan ve yerleştirme sonucuna göre ilimizin çeşitli yerlerine atanan 20 Sözleşmeli İmam-Hatipe görevlerinde muvaffakiyetler diledi.Haber Merkezi
GÜNCEL
Yayınlanma: 06 Mart 2024 - 06:26
Müftü Keskin, "Ramazan'da Niyetlerimizi Gözden Geçirelim"
2024 Yılı, Ramazan ayı öncesi aylık mutat toplantısı Din Görevlileri ve Kur’an Kursu öğreticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
GÜNCEL
06 Mart 2024 - 06:26