Bartın'da Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından başlatılan Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları projesi, bölgedeki su taşkınlarını önlemek ve Yalı mevkiini selden korumak amacıyla tüm hızıyla sürdürülüyor. Projenin ihalesi 4 Ocak 2023 tarihinde 464 milyon 778 bin Türk Lirası bedelle gerçekleştirilmişti. Ancak, Bartın kent merkezinde Emekliler Evi önünde yükselen beton duvarlar vatandaşların tepkisini çekiyor.
Projenin Amacı ve KapsamıDSİ tarafından yürütülen Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları projesi, bölgedeki su taşkınlarını önleyerek Bartın'ın güvenliğini artırmayı hedefliyor. Proje kapsamında, Yalı mevkiinde ve Bartın Irmağı kenarında çeşitli ıslah çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalar arasında beton duvarların inşası da bulunuyor. Ancak, bu inşaat faaliyetleri, Bartın Belediyesi Emekliler Evi önünde yer alan beton duvar nedeniyle eleştirilere yol açtı.
Vatandaşların TepkisiBartın Irmağı İnisiyatifi, projeye yönelik eleştirilerini geçtiğimiz günlerde dile getirmişti. İnisiyatif, "Bu ihale süreci ile ırmak kenarında başlayan çalışma hiçbir mantığa uymamakla birlikte Eski Tersane Caddesi olan Emekliler Evi önünde yapılan setlerle hepimizde kaygıları iyice artırmış ve gerçek yüzünü göstermiştir." şeklinde bir açıklama yapmıştı. İnisiyatifin yanı sıra, Emekliler Evi'nde vakit geçiren vatandaşlar da projeye tepkilerini ifade ediyor. Çoğunluğunu emeklilerin oluşturduğu Emekliler Evi'nde kısa bir çay molası veren bir vatandaş, yükselen beton duvar için "Manzara gerçekten şahane... beton duvara karşı çayımı yudumluyorum" şeklinde mizahi bir eleştiride bulundu.MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
GÜNCEL
Yayınlanma: 21 Mayıs 2024 - 16:58
MANZARA ŞAHANE!
GÜNCEL
21 Mayıs 2024 - 16:58