Bankoğlu, yaptığı açıklamada, hükümetin verdiği sözleri yerine getirmediğini belirterek, özellikle meslek liselerine ağırlık verilmesi gerektiğini vurguladı. Facianın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın vaat ettiği lisenin hala hayata geçirilmemiş olmasının hem öğrenciler hem de işverenler için bir eksiklik olduğunu ifade etti.
Konuyla ilgili Meclis gündemine taşıdığı soru önergesinde Bankoğlu, madencilik sektörüne nitelikli eleman yetiştirmenin önemine vurgu yaparak, hükümetin bu konudaki taahhütlerini yerine getirip getirmediğini sordu. Ayrıca, söz konusu lisenin ne zaman açılacağı ve sürecin hangi aşamada olduğuyla ilgili detaylı bilgi talep etti.Amasra’da 14 Ekim 2022’de yaşanan Maden Faciasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 yıl 4 ay önce yaptığı açıklamada Bartın’da bir “Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi üzerine konuyu meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, “Hükümetin sözünün üzerinden 1 yıl 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmayan mesleki ve teknik lise açılacak mı, açılacaksa ne zaman açılması planlanmakta ve proje hangi aşamada bunları sorduk. Zira hükümet bol keseden vaatlerde bulunmayı alışkanlık edindiği için özellikle ilimizle ilgili vaatlerini hemşehrilerim adına takip etmek görevim.” dedi.
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bankoğlu, “Mesleki ve teknik liseleri gençlerimiz için cazip hale getirecek ilave düzenlemelerin hazırlıkları içinde olunduğu, Amasra'da yaşanan maden faciasının ardından atılacak adımlar arasında bölgede madenciliğe özel bir meslek lisesi açma projesi de bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu. Bartın ilinde bir mesleki teknik Anadolu Lisesi açma kararı aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli çalışmalara başladıklarını duyurmasına rağmen, aradan geçen 1 yıl 4 aylık süreçte herhangi bir adım atılmamış, hükümetin verdiği söz havada kalmıştır. Buna rağmen Bartın Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer almaktadır.” dedi.CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, şöyle konuştu:
“Hükümetin sözünün üzerinden 1 yıl 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmayan mesleki ve teknik lise açılacak mı, açılacaksa ne zaman açılması planlanmakta ve proje hangi aşamada bunları sorduk. Zira hükümet bol keseden vaatlerde bulunmayı alışkanlık edindiği için özellikle ilimizle ilgili vaatlerini hemşehrilerim adına takip etmek görevim. Nitelikli ara eleman yetiştirmek, hem emekçinin hem de işverenin refahı için şart olan meslek liselerine ağırlık verecek gibi yapıp halkı oyaladıklarını biliyoruz. Bu yeni bir şey değil ama Amasra’da yaşanan facia önlenebilirdi. Bunun için liyakatli, nitelikli kişileri artırmamız gerekiyor. Bunun tek yolunun da eğitim olduğunu biliyoruz. Çağdaş ve nitelikli eğitimi birinci görevi olarak benimsemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bakalım ne açıklama gelecek?Proje kapsamında bir bütçeleme çalışması yapıldıysa ödeneğin meblağını açıklamalarını istiyoruz. Bartın ili içerisinde yapılması sözü verilen okulun yapılacağı alan belirlendi mi, bu alan neresi bilmek istiyoruz. Okulda hangi alanların, hangi programların açılacağına dair nasıl bir müfredat ve program çalışması yapılmıştır diye soruyoruz? Amasra’daki maden faaliyetleri dikkate alındığında, söz konusu okulun Bartın Merkez yerine Amasra ilçesinde açılmasına yönelik halkımızın da yoğun talepleri olduğunu belirttik. Ardından bahsi geçen okulun Amasra’da faaliyet gösterecek şekilde planlanması düşünülmekte midir diye sorduk.”MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Konuyla ilgili Meclis gündemine taşıdığı soru önergesinde Bankoğlu, madencilik sektörüne nitelikli eleman yetiştirmenin önemine vurgu yaparak, hükümetin bu konudaki taahhütlerini yerine getirip getirmediğini sordu. Ayrıca, söz konusu lisenin ne zaman açılacağı ve sürecin hangi aşamada olduğuyla ilgili detaylı bilgi talep etti.Amasra’da 14 Ekim 2022’de yaşanan Maden Faciasının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 yıl 4 ay önce yaptığı açıklamada Bartın’da bir “Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi” açılacağı vaadinin hala gerçekleşmemesi üzerine konuyu meclis gündemine taşıyan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, “Hükümetin sözünün üzerinden 1 yıl 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmayan mesleki ve teknik lise açılacak mı, açılacaksa ne zaman açılması planlanmakta ve proje hangi aşamada bunları sorduk. Zira hükümet bol keseden vaatlerde bulunmayı alışkanlık edindiği için özellikle ilimizle ilgili vaatlerini hemşehrilerim adına takip etmek görevim.” dedi.
Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yazılı olarak yanıtlanması için TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Bankoğlu, “Mesleki ve teknik liseleri gençlerimiz için cazip hale getirecek ilave düzenlemelerin hazırlıkları içinde olunduğu, Amasra'da yaşanan maden faciasının ardından atılacak adımlar arasında bölgede madenciliğe özel bir meslek lisesi açma projesi de bulunduğu kamuoyuna duyurulmuştu. Bartın ilinde bir mesleki teknik Anadolu Lisesi açma kararı aldıklarını söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından sonra Milli Eğitim Bakanlığı, gerekli çalışmalara başladıklarını duyurmasına rağmen, aradan geçen 1 yıl 4 aylık süreçte herhangi bir adım atılmamış, hükümetin verdiği söz havada kalmıştır. Buna rağmen Bartın Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi web sitesinde yer almaktadır.” dedi.CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, şöyle konuştu:
“Hükümetin sözünün üzerinden 1 yıl 4 ay geçmesine rağmen herhangi bir girişimde bulunulmayan mesleki ve teknik lise açılacak mı, açılacaksa ne zaman açılması planlanmakta ve proje hangi aşamada bunları sorduk. Zira hükümet bol keseden vaatlerde bulunmayı alışkanlık edindiği için özellikle ilimizle ilgili vaatlerini hemşehrilerim adına takip etmek görevim. Nitelikli ara eleman yetiştirmek, hem emekçinin hem de işverenin refahı için şart olan meslek liselerine ağırlık verecek gibi yapıp halkı oyaladıklarını biliyoruz. Bu yeni bir şey değil ama Amasra’da yaşanan facia önlenebilirdi. Bunun için liyakatli, nitelikli kişileri artırmamız gerekiyor. Bunun tek yolunun da eğitim olduğunu biliyoruz. Çağdaş ve nitelikli eğitimi birinci görevi olarak benimsemesi gereken Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bakalım ne açıklama gelecek?Proje kapsamında bir bütçeleme çalışması yapıldıysa ödeneğin meblağını açıklamalarını istiyoruz. Bartın ili içerisinde yapılması sözü verilen okulun yapılacağı alan belirlendi mi, bu alan neresi bilmek istiyoruz. Okulda hangi alanların, hangi programların açılacağına dair nasıl bir müfredat ve program çalışması yapılmıştır diye soruyoruz? Amasra’daki maden faaliyetleri dikkate alındığında, söz konusu okulun Bartın Merkez yerine Amasra ilçesinde açılmasına yönelik halkımızın da yoğun talepleri olduğunu belirttik. Ardından bahsi geçen okulun Amasra’da faaliyet gösterecek şekilde planlanması düşünülmekte midir diye sorduk.”MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI