CHP'nin Karadeniz'deki performansı, özellikle Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Giresun, Amasya, Artvin, Sinop ve Bolu illerinde göz kamaştırıcı oldu. Zonguldak'ta Tahsin Erdem'in yüzde 52,77'lik oy oranıyla kazandığı zafer, Bartın'da M. Rıza Yalçınkaya'nın yüzde 51,86'lık oy oranıyla seçilmesi, CHP'nin maden bölgedeki ivmesini sürdürdüğünü kanıtladı.
Kastamonu, Giresun, Amasya, Artvin, Sinop ve Bolu illerinde de CHP'nin adayları, sırasıyla Hasan Baltacı, Fuat Köse, Turgay Sevindi, Bilgehan Erdem, Metin Gürbüz ve Tanju Özcan'ın başarılı performanslarıyla seçimleri kazanması, partinin bölgedeki güçlenme trendini ortaya koydu.
Ancak, AKP'nin de bölgede önemli zaferler elde ettiği unutulmamalıdır. Trabzon, Samsun, Rize, Ordu, Bayburt, Çorum ve Düzce illerinde AKP'nin galip gelmesi, partinin bölgedeki köklerini sürdürdüğünü ve seçmen desteğini koruduğunu gösterdi.
Millet İttifakı'nın diğer ortağı Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ise Gümüşhane, Tokat ve Çankırı'da seçimleri kazanarak bölgedeki etkisini korudu.
Karabük’te Rafet Vergili Kaybetti
2024 Türkiye yerel seçimlerinde Karabük Belediye Başkanlığını AK Parti'den aday gösterilen Özkan Çetinkaya kazandı. Rafet Vergili, 31 Mart 2009, 30 Mart 2014 ve 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Karabük Belediye Başkanı seçildi ancak 31 Mart’ta gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimlerinde koltuğu AK Parti’nin adayı Özkan Çetinkaya’ya kaptırdı.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI