Bartın İl Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü ve Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şube Müdürlüğü ekipleri, Bartın kent merkezinde kurulan halk pazarında ve Cumhuriyet Meydanı'nda vatandaşlara yönelik dolandırıcılık suçu hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Yaklaşan Kurban Bayramı nedeniyle hayvan satın alacak vatandaşlar için sahte para konusunda bilgilendirici eğitimler verildi ve suçun önlenmesine yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapıldı.
Halk Pazarında Bilgilendirme
Polis ekipleri, halk pazarında kurdukları stantlarda vatandaşlarla birebir iletişime geçerek dolandırıcılık yöntemleri hakkında önemli bilgiler aktardı. Özellikle telefon dolandırıcılığı, internet üzerinden yapılan dolandırıcılıklar ve sahte para gibi konularda uyarılarda bulunuldu. Halkın yoğun ilgi gösterdiği bu etkinlikte, çeşitli broşürler dağıtılarak bilgilendirme yapıldı.
Sahte Para Eğitimi
Kurban Bayramı öncesinde hayvan satın alacak vatandaşlar için sahte para konusunda özel eğitimler verildi. Ekipler, sahte para nasıl ayırt edilir, nelere dikkat edilmelidir gibi konularda detaylı bilgiler sundu. Eğitimlerde sahte para ile gerçek para arasındaki farklar uygulamalı olarak gösterildi. Vatandaşlar, sahte parayı ayırt etmenin yollarını öğrenerek daha güvenli alışveriş yapma imkanı buldu.
Vatandaşlara Yönelik Uyarılar
Ekipler tarafından vatandaşlara yapılan uyarılarda şu noktalara dikkat çekildi:
Telefonunuza gelen “hakkınızda icra takibi var”, “soruşturma açıldı” gibi mesajlara itibar etmeyin.
Kredi ve banka kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın.
İnternet ortamında yaptığınız alışverişlerde sahte sitelere dikkat edin.
Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü, toplumun her kesimiyle iş birliği yaparak dolandırıcılıkla mücadelede aktif rol alıyor. Bu kapsamda düzenlenen eğitimler ve bilgilendirme faaliyetleri ile vatandaşların bilinçlendirilmesi hedefleniyor. Kurban Bayramı gibi özel dönemlerde dolandırıcılık olaylarının artabileceğine dikkat çeken yetkililer, vatandaşların her türlü şüpheli durumda polise başvurmalarını öneriyor.
Bartın İl Emniyet Müdürlüğü’nün düzenlediği bu etkinlikler, toplumda farkındalık yaratarak dolandırıcılık suçlarının önlenmesine önemli katkı sağlıyor. Vatandaşların bilinçlenmesi ve şüpheli durumlara karşı tedbirli olması sayesinde dolandırıcıların oyunlarına karşı daha dirençli bir toplum oluşturulması amaçlanıyor.
Haber Merkezi