Bartın'ın Ulus İlçesi Abdipaşa beldesinde arıcılıkla uğraşan Ersen Gülenç, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra hobi olarak arıcılıkla ilgilenmeye başladı. Doğaya olan sevgisi ve arıcılık geleneğini sürdürme isteğiyle doğaya adım atan Gülenç, zamanla bu hobisinden bal petekleri elde etti.
Arıcılık, doğanın önemli bir unsuru olup, bitki örtüsü ve dokusunun bozulmamış olduğu sağlıklı bir çevre arıların bal üretiminde kritik bir rol oynar. Ersen Gülenç, teknolojik gereklilikleri şu şekilde belirtiyor: "Arıcılık, Anadolu insanının geleneksel bir uğraşıdır ve ülkemizde çok eski dönemlerden beri yapılmaktadır. Ancak, bu geleneği sürdürebilmek ve daha verimli hale getirebilmek için teknik donanıma ihtiyaç duyuyoruz. Henüz bu konuda yeterli donanıma sahip olmasam da, amacım maksimum verimlilik için çaba göstermek. Arıcılık, günümüzde bilim ve teknolojideki ilerlemelerle birleşerek önemli bir tarımsal üretim dalına dönüşmüştür."
Gülenç, arıcılığı sadece ekonomik bir faaliyet olarak değil, aynı zamanda doğayla uyum içinde sürdürdüğü bir sanat olarak nitelendiriyor. "Arıcılık, en az masrafla en yüksek geliri sağlamayı amaçlayan bir uğraş ve üretim dalıdır." şeklinde açıklamalarda bulunuyor.
Genç girişimci, arıcılık macerasına tek bir kovan ile başlayarak bugün 30'a yakın kovana ulaştı. Kendi imkanlarıyla kovan tarlasını oluşturan girişimci, başarı hikayesini şu şekilde paylaştı: "Hobi olarak başladığım arıcılık serüvenimde tek bir kovanla başladım ve şu an yaklaşık 30 kovanım var. Bu işe başlamamın ardında doğayı ve yalnız kalmayı sevme isteğim var. Üniversite eğitimimi tamamladıktan sonra çalışmaya başladım ve kendi zamanımda kendimle vakit geçirmenin yollarını arıyordum. Arıcılık, bu iki sevgimi birleştiren bir uğraş haline geldi. Hem kovanları çoğaltmak hem de teknolojik donanımı artırmak amacım."
Genç girişimci, arıcılığın başlangıçta zorlu bir iş gibi görülebileceğini ancak planlı ve disiplinli bir şekilde hareket edildiğinde düşük maliyetlerle başarıya ulaşılabileceğini belirtti. Kendi deneyiminden yola çıkarak "Her işte olduğu gibi arıcılıkta da nereden başlayacağınızı iyi bilirseniz, planlı ve programlı bir şekilde hareket ederseniz düşük maliyetlerle çok başarılı işler çıkartabilirsiniz." şeklinde tavsiyelerde bulundu.
Ersen Gülenç, ıhlamur balı ürettiğini ve kavanozunu 500 liradan sattığını belirterek, “Ihlamur balı, ıhlamur bitkisinin çiçeklenme dönemi olan haziran aylarında üretilen bir çeşit baldır. Bu balın kullanımı oldukça kolay ve rahattır. Genellikle berrak bir görüntüye sahip olan ıhlamur balı, kendine özgü bir aromaya ve kokuya sahiptir. Ihlamur çiçeklerinin nektarından elde edilen bu bal, özellikle ıhlamur çayı ile birleştirildiğinde hafif ve tatlı bir lezzet sunar. Ihlamur balı, sağlık açısından da tercih edilen bir doğal tatlandırıcıdır ve birçok kişi tarafından keyifle tüketilir” ifadelerini kullandı.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI