Bartın Belediye Meclisi’nin Haziran ayı toplantısı, Bartın Belediyesi Meclis Salonu'nda gerçekleştirildi. Toplantıda, 25 madde görüşüldü ve CHP grubunun ek madde olarak sunduğu Araştırma Komisyonunun Kurulması, gündemin en dikkat çekici maddesi oldu. Bu öneri oy birliği ile kabul edilerek komisyonun kurulmasına karar verildi.Araştırma Komisyonu’nun Kuruluş AmacıBartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, Araştırma Komisyonunun neden kurulduğunu açıklarken, Bartın Belediyesi’nin içinde bulunduğu mali sıkıntılara dikkat çekti. Yalçınkaya, belediyenin gelir-gider dengesizliklerini ve personel giderlerinin yüksekliğini dile getirdi. Başkan Yalçınkaya, “Gerçekten sıkıntılı bir sürecin içerisinden geçiyoruz. Bartın Belediyesi olarak gelir-gider dengesizliklerini ortadan kaldırmak amacıyla bu komisyonun kurulmasını uygun gördük. Belediyenin bir yıl içerisinde karşı karşıya kaldığı 585 milyon TL'lik harcamanın büyük bir kısmı, personel giderlerine ayrılmış durumda. Bu dengeyi sağlamak ve belediyemizin harcamalarını daha verimli yönetmek için bazı tedbirler almak zorundayız” dedi.Yalçınkaya, sık sık dile getirilen mali sorunları dile getirmenin belediye yönetiminin bir sorumluluğu olduğunu belirtti. “Bartın Belediyesi’nin gelir ve gider dengesizliklerini dile getirmek, yeni bir Bartın Belediyesi yönetimi olarak bizim üzerimize düşen bir görevdir. Belediyenin harcamalarında yanlışlıklar varsa, bu yanlışlıkları dile getireceğiz. Gerçekleri görmemiz ve buna göre bir yol haritası oluşturmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.Komisyon Üyeleri BelirlendiOy birliği ile kabul edilen maddeye göre, kurulacak olan Araştırma Komisyonu, CHP ve MHP gruplarından seçilen üyelerden oluşacak. CHP Grubundan Sefai Sarıbaş, Gülay Engin ve Enes Gizli, MHP Grubundan ise Kenan Dursun ve Aykut Oktay Ulu komisyon üyeleri olarak belirlendi. Bu üyeler, belediyenin mali durumu ve harcamaları konusunda kapsamlı bir inceleme yapacaklar ve hazırlayacakları raporu Bartın Belediye Meclisi’ne sunacaklar.
Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, oylama öncesi yaptığı konuşma şu şekilde:
"Gerçekten sıkıntılı bir sürecin içerisinden geçiyoruz, dolayısıyla Bartın Belediyesi olarak gelir gider dengesizliklerini ortadan kaldırmak olarak bir yıl içerisinde 585milyon TL'lik bize, önemli oranda, 100 liranın 73 lirası personel gideri olarak giden bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu gelir gider dengesini sağlamak için ve gelir ve giderlerimizin gerçek anlamda ne olduğunu görmek için ona göre yapılacak harcamalarında böyle sağlıklı bir şekilde halkımıza hizmet olarak için bazı tedbirleri almak zorunda kalıyoruz. Aldığımız bu tedbirler konusunda da bazen borçlarımızı dile getirirken, bazen bu personel giderinin fazlalığının dile getirirken, bazen gelir ve gider dengesizliklerini dile getirirken maalesef Bartın Belediye Başkanlığı makamı, "Ağlama makamı değildir" diye bizi eleştiriyorlar. Dolayısıyla doğru biz ağlama anlamında bir durum ve davranış içerisinde değiliz. Ama Bartın Belediyesi'nin gelir ve gider dengesizliklerini dile getirmek yeni bir Bartın Belediyesi yönetimi olarak bizim üzerimize düşen bir görev. Dolayısıyla bu görevi alan ben belediye başkanı Rıza Yalçınkaya olarak ve belediye meclis üyesi 17 tane arkadaşım elbet bu gelir gider dengesizliklerini ortaya koyacak. Bu belediyenin harcamalarında yanlışlık varsa bu yanlışlıkları dile getireceğiz. Elbet bu gelirler harp vurup harman savrulduysa, çarçur edildiyse ve gerçekten de fakirin fukaranın, yetimin hakkı olan bu paralar, bu paralar boş yere harcanmışlar, elbet bir dile getireceğiz. Bunu kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Sonucunda biz de bu anlamda dedik ki bir araştırma komisyonu kurulsun. Gerçekleri onlar da görsün. Yani bu bütçeyle bu belediye yönetilir mi? Yönetilmez mi? Bu bütçeyle Bartın Belediyesi'nin giderleri karşılanır mı? Karşılanmaz mı? İhtiyaçlarımız karşılanır mı? Karşılanmaz mı? Her şey ortaya çıksın. Her şey ortaya çıksın ve işte her görüşten siyasi partiden, mensup, araştırma komisyonunda yer alacak arkadaşlarımız da bu konuda incelemelerde bulunsunlar. Ve bizi gerçek anlamda bir rapor hazırlayarak Bartın Belediye Meclisi'ne sunmalarını düşündüğümüz için ve ona göre de hep birlikte bir yol haritasını ortaya çıkarmamız gerekir diye düşüncesi içerisinde bunu oluşturduk.
Gerçekten son günlerde hem kamuoyunda bazı haberler oluyor. İşte Bartın Belediyesi'ndeki imar yolsuzluklarıyla ilgili ve bu imar yolsuzluklarıyla ilgili olan kişilerin isimleri dinlendiriliyor. Bunun içerisinde belediye çalışanları da var. Gerçekten devletin memuru da töhmet altında kalıyor. Dolayısıyla belki bunların da araştırılması lazım. Yapılmış mı yapılmamış mı? Yolsuzluk var mı? Yapıldıysa bunun sorumluları kim? Bu sorumluları da tespit edip Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunması gerektiği düşüncesi içerisindeyim. Yani yapanın yanında kar kalmaması lazım. Kim ne yaptıysa, kim hata yaptıysa, kim yanlış yaptıysa, kim hırsızlıklara alet olduysa, kim göz yumduysa o gün karşısında da Yargıya başvurarak yargının vereceği karara saygı duymamız lazım. Ama burası yaklaşık 140 yıllık bir kurum. Bu kurumun Bartın genelinde böyle bir negatif bakış açısıyla değerlendirmesi benim içime sinmiyor. Dolayısıyla bu belediyede çalışanların hepsi belediyedeki görev alan arkadaşların da hepsi belediye meclis üyesi olarak görev alan arkadaşların da hepsi bence bu araştırma komisyonu sonucunda yapılan incelemeler sonucunda belki kimin suçlu olduğunu, kimin suçlu olmadığını ortaya koyacak. Bir çalışma sonucunda da en azından toplum üzerinde kendilerine olan o negatif bakış açısını pozitife çevirme imkanı ortaya konacak. Yani suçsuz ayrılmış olacak. Varsa yapanlar da cezasını çekecek. Yapmayanlar da başı dik, alnı açık gezecek.Bakın tüm kalbimle tüm samimiyetimle söylüyorum. Göreve geldiğim iki aydan beri koşturuyorum. Arkadaşlarımla beraber mücadele ediyoruz. Birisi geliyor, birisi 900 bin lira borcunuz var bize diyor. Ne borcu kardeşim diyoruz. Biz diyor reklam işi yaptık diyor. Ne reklam işi yaptık? Biz de dediler çağırdılar. Dolayısıyla bu işi yapın dediler. Biz de yaptık. Dedik ki seçimden sonra öderiz dediler Var mı bir yazılı talep? Yok. Var mı fatura? Yok. Peki nasıl ödeyeceğim ben bunu? Nasıl ödeyeceğim ben bunu? Bu bitiyor birisi geliyor. Yaklaşık beş,altı milyonluk malzeme alındı diyor. Gene ödeyeceksiniz diyor. Nasıl ödeyeceğim diyorum. Var mı bir malzeme alımıyla olur? Fatura var mı? Yok. Nasıl ödeyeceğiz kardeşim ben bunu? İşi düzenleyiverin bugünkü sadece bir tane alın. Yeni bir ihale yapın. Yeni ihaleyle de bu paraları ödeyin. Yok öyle bir şey. Bartın da bizim eğer bir haksızlıkla bu Bartın Belediyesi'nin bir kuruşu, fakirin fukaranın, yetimin hakkı birilerinin cebine haksız olarak aktarıldıysa bu aktaranlar hesap vermek zorundadırlar. O bir kuruş halkın parası. Fakirin fukaranın, yetimin parası.
Doğrudan temin Ocak ayında 12 milyon. Şubat ayında 14 milyon'a Mart ayında 21 milyona çıkıyor. Nisan ayında 4'e iniyor. Ve mayıs ayında da 1 milyon 75'e indirdik arkadaşlar. Yirmi bir milyondan bir milyona indirdik. Doğrudan alın bu kadar büyük rakamlarda yapılır mı? Normalde ihalenin yapılması lazım. Normalde her şey kamu ihale kanununa göre hareket edilmesi lazım. Ama maalesef bunların hepsi hatalı yapılmış. Yanlış adımlar olarak ortaya çıkmış. Ve sonucunda da ben kamu zarara uğratılmış. Bu tekliflerin çoğu da yan teklif.
Bartın Belediyesi'nin parası, halkın parası. Fakirin fukaranın yetimin parası. Bu yetimin parasına sahip çıkmak isteyen her arkadaşa kucak açmaya hazır. Yeter ki doğru, dürüst, ahlaklı birşekilde şu şekilde, şu beş yılı hep birlikte geçirelim.
Bakın arkadaşlar, telefonlar alınmış telefonlar. Buraya iPhone 15 pro max alınmış. Yaklaşık 65 tane telefonumuzun faturasını ödüyor Bartın Belediyesi. Memurlar kullanıyor, çalışanlar kullanıyor. Ve bunların telefon hatları ücretini Bartın Belediyesi ödüyor. Her ay yaklaşık altmış beş bin lira, yetmiş bin lira. Senelik yedi yüz elli bin lira veya bir milyon. Düşünün. On senedir böyle. On senedir böyle sekiz senedir böyleyim. 15 pro max kullanan benim memurum var. Nasıl almışlar bunları? Bunları promosyonla almışlar. Firma demiş ki tamam ben sana bu 15 pro max'ı veriyorum. Ama Bartın Belediyesi olarak iki sene, iki sene bu sözleşmeye göre aynı her telefon başı sekiz bin lira, altı bin beş yüz lira ödeyeceksin demiş. Daha önceki olan iPhone 14'ler ortada yok. Daha önce olan o iPhone 13'ler ortada yok.
Yani bu bu ülkede İsmet Paşa'nın meşhur bir sözü var, Namuslu insanlar da, namussuzlar kadar cesaretli olması lazım. Dolayısıyla ben namusumla, şerefimle Bartın halkınıyüzde 51 oyunu alarak buraya geldim. Allah bana ömür verdiği müddetçede beş yıl burada doğru dürüst bir şekilde sizlerin de desteği ve katkısıyla Bartın'a hizmet etmek istiyorum. Dolayısıyla bana güvenen, bana inanan insanları mahkeme etmek istemiyorum. Ama yapılanları da tahammül edemiyorum. Daha önce yapılmışlarını da tahammül edemiyorum."MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Bartın Belediye Başkanı Rıza Yalçınkaya, oylama öncesi yaptığı konuşma şu şekilde:
"Gerçekten sıkıntılı bir sürecin içerisinden geçiyoruz, dolayısıyla Bartın Belediyesi olarak gelir gider dengesizliklerini ortadan kaldırmak olarak bir yıl içerisinde 585milyon TL'lik bize, önemli oranda, 100 liranın 73 lirası personel gideri olarak giden bir durumla karşı karşıyayız. Dolayısıyla bu gelir gider dengesini sağlamak için ve gelir ve giderlerimizin gerçek anlamda ne olduğunu görmek için ona göre yapılacak harcamalarında böyle sağlıklı bir şekilde halkımıza hizmet olarak için bazı tedbirleri almak zorunda kalıyoruz. Aldığımız bu tedbirler konusunda da bazen borçlarımızı dile getirirken, bazen bu personel giderinin fazlalığının dile getirirken, bazen gelir ve gider dengesizliklerini dile getirirken maalesef Bartın Belediye Başkanlığı makamı, "Ağlama makamı değildir" diye bizi eleştiriyorlar. Dolayısıyla doğru biz ağlama anlamında bir durum ve davranış içerisinde değiliz. Ama Bartın Belediyesi'nin gelir ve gider dengesizliklerini dile getirmek yeni bir Bartın Belediyesi yönetimi olarak bizim üzerimize düşen bir görev. Dolayısıyla bu görevi alan ben belediye başkanı Rıza Yalçınkaya olarak ve belediye meclis üyesi 17 tane arkadaşım elbet bu gelir gider dengesizliklerini ortaya koyacak. Bu belediyenin harcamalarında yanlışlık varsa bu yanlışlıkları dile getireceğiz. Elbet bu gelirler harp vurup harman savrulduysa, çarçur edildiyse ve gerçekten de fakirin fukaranın, yetimin hakkı olan bu paralar, bu paralar boş yere harcanmışlar, elbet bir dile getireceğiz. Bunu kimsenin eleştirmeye hakkı yok. Sonucunda biz de bu anlamda dedik ki bir araştırma komisyonu kurulsun. Gerçekleri onlar da görsün. Yani bu bütçeyle bu belediye yönetilir mi? Yönetilmez mi? Bu bütçeyle Bartın Belediyesi'nin giderleri karşılanır mı? Karşılanmaz mı? İhtiyaçlarımız karşılanır mı? Karşılanmaz mı? Her şey ortaya çıksın. Her şey ortaya çıksın ve işte her görüşten siyasi partiden, mensup, araştırma komisyonunda yer alacak arkadaşlarımız da bu konuda incelemelerde bulunsunlar. Ve bizi gerçek anlamda bir rapor hazırlayarak Bartın Belediye Meclisi'ne sunmalarını düşündüğümüz için ve ona göre de hep birlikte bir yol haritasını ortaya çıkarmamız gerekir diye düşüncesi içerisinde bunu oluşturduk.
Gerçekten son günlerde hem kamuoyunda bazı haberler oluyor. İşte Bartın Belediyesi'ndeki imar yolsuzluklarıyla ilgili ve bu imar yolsuzluklarıyla ilgili olan kişilerin isimleri dinlendiriliyor. Bunun içerisinde belediye çalışanları da var. Gerçekten devletin memuru da töhmet altında kalıyor. Dolayısıyla belki bunların da araştırılması lazım. Yapılmış mı yapılmamış mı? Yolsuzluk var mı? Yapıldıysa bunun sorumluları kim? Bu sorumluları da tespit edip Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunması gerektiği düşüncesi içerisindeyim. Yani yapanın yanında kar kalmaması lazım. Kim ne yaptıysa, kim hata yaptıysa, kim yanlış yaptıysa, kim hırsızlıklara alet olduysa, kim göz yumduysa o gün karşısında da Yargıya başvurarak yargının vereceği karara saygı duymamız lazım. Ama burası yaklaşık 140 yıllık bir kurum. Bu kurumun Bartın genelinde böyle bir negatif bakış açısıyla değerlendirmesi benim içime sinmiyor. Dolayısıyla bu belediyede çalışanların hepsi belediyedeki görev alan arkadaşların da hepsi belediye meclis üyesi olarak görev alan arkadaşların da hepsi bence bu araştırma komisyonu sonucunda yapılan incelemeler sonucunda belki kimin suçlu olduğunu, kimin suçlu olmadığını ortaya koyacak. Bir çalışma sonucunda da en azından toplum üzerinde kendilerine olan o negatif bakış açısını pozitife çevirme imkanı ortaya konacak. Yani suçsuz ayrılmış olacak. Varsa yapanlar da cezasını çekecek. Yapmayanlar da başı dik, alnı açık gezecek.Bakın tüm kalbimle tüm samimiyetimle söylüyorum. Göreve geldiğim iki aydan beri koşturuyorum. Arkadaşlarımla beraber mücadele ediyoruz. Birisi geliyor, birisi 900 bin lira borcunuz var bize diyor. Ne borcu kardeşim diyoruz. Biz diyor reklam işi yaptık diyor. Ne reklam işi yaptık? Biz de dediler çağırdılar. Dolayısıyla bu işi yapın dediler. Biz de yaptık. Dedik ki seçimden sonra öderiz dediler Var mı bir yazılı talep? Yok. Var mı fatura? Yok. Peki nasıl ödeyeceğim ben bunu? Nasıl ödeyeceğim ben bunu? Bu bitiyor birisi geliyor. Yaklaşık beş,altı milyonluk malzeme alındı diyor. Gene ödeyeceksiniz diyor. Nasıl ödeyeceğim diyorum. Var mı bir malzeme alımıyla olur? Fatura var mı? Yok. Nasıl ödeyeceğiz kardeşim ben bunu? İşi düzenleyiverin bugünkü sadece bir tane alın. Yeni bir ihale yapın. Yeni ihaleyle de bu paraları ödeyin. Yok öyle bir şey. Bartın da bizim eğer bir haksızlıkla bu Bartın Belediyesi'nin bir kuruşu, fakirin fukaranın, yetimin hakkı birilerinin cebine haksız olarak aktarıldıysa bu aktaranlar hesap vermek zorundadırlar. O bir kuruş halkın parası. Fakirin fukaranın, yetimin parası.
Doğrudan temin Ocak ayında 12 milyon. Şubat ayında 14 milyon'a Mart ayında 21 milyona çıkıyor. Nisan ayında 4'e iniyor. Ve mayıs ayında da 1 milyon 75'e indirdik arkadaşlar. Yirmi bir milyondan bir milyona indirdik. Doğrudan alın bu kadar büyük rakamlarda yapılır mı? Normalde ihalenin yapılması lazım. Normalde her şey kamu ihale kanununa göre hareket edilmesi lazım. Ama maalesef bunların hepsi hatalı yapılmış. Yanlış adımlar olarak ortaya çıkmış. Ve sonucunda da ben kamu zarara uğratılmış. Bu tekliflerin çoğu da yan teklif.
Bartın Belediyesi'nin parası, halkın parası. Fakirin fukaranın yetimin parası. Bu yetimin parasına sahip çıkmak isteyen her arkadaşa kucak açmaya hazır. Yeter ki doğru, dürüst, ahlaklı birşekilde şu şekilde, şu beş yılı hep birlikte geçirelim.
Bakın arkadaşlar, telefonlar alınmış telefonlar. Buraya iPhone 15 pro max alınmış. Yaklaşık 65 tane telefonumuzun faturasını ödüyor Bartın Belediyesi. Memurlar kullanıyor, çalışanlar kullanıyor. Ve bunların telefon hatları ücretini Bartın Belediyesi ödüyor. Her ay yaklaşık altmış beş bin lira, yetmiş bin lira. Senelik yedi yüz elli bin lira veya bir milyon. Düşünün. On senedir böyle. On senedir böyle sekiz senedir böyleyim. 15 pro max kullanan benim memurum var. Nasıl almışlar bunları? Bunları promosyonla almışlar. Firma demiş ki tamam ben sana bu 15 pro max'ı veriyorum. Ama Bartın Belediyesi olarak iki sene, iki sene bu sözleşmeye göre aynı her telefon başı sekiz bin lira, altı bin beş yüz lira ödeyeceksin demiş. Daha önceki olan iPhone 14'ler ortada yok. Daha önce olan o iPhone 13'ler ortada yok.
Yani bu bu ülkede İsmet Paşa'nın meşhur bir sözü var, Namuslu insanlar da, namussuzlar kadar cesaretli olması lazım. Dolayısıyla ben namusumla, şerefimle Bartın halkınıyüzde 51 oyunu alarak buraya geldim. Allah bana ömür verdiği müddetçede beş yıl burada doğru dürüst bir şekilde sizlerin de desteği ve katkısıyla Bartın'a hizmet etmek istiyorum. Dolayısıyla bana güvenen, bana inanan insanları mahkeme etmek istemiyorum. Ama yapılanları da tahammül edemiyorum. Daha önce yapılmışlarını da tahammül edemiyorum."MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI