Bartın’da kış mevsiminin gelmesiyle birlikte cadde ve sokak kenarlarında yerlerini alan kestaneciler, her yıl olduğu gibi satışlarını sürdürüyor. Soğuk havalarda adeta vazgeçilmez bir lezzet haline gelen kestane, özellikle akşam saatlerinde vatandaşlar arasında tercih ediliyor. Bartın’da meşhur Bartın kestanesi, pazarda yerini alarak kışın habercisi oluyor.
Kestane satıcıları, genellikle satışların akşamları daha yoğun olduğunu belirterek, "Gündüzleri satış pek fazla olmaz. Ocaklarımız ikindiden sonra yanmaya başlar. Kış günlerinin yaklaşmasıyla birlikte tezgâhlarımızı açıyoruz" diyorlar.
Bartın’da kış mevsimi gelince sokaklarda dolaşan kestaneciler, soba başında kestane pişirmenin nostaljik ve keyifli bir etkinlik olduğunu söylüyorlar. Özellikle akşam saatlerinde serinleyen havada, Bartınlılar kestanecilere yoğun ilgi gösteriyor.
Bartınlılar için sobada kestane kavurmanın ayrı bir öneme sahip olduğunu belirten kestaneciler, geçen yıl 100 gramı 40 lira olan kestanenin bu yıl 60 liradan satıldığını ifade ediyorlar. Kestane tutkunları, fiyat artışlarına rağmen, lezzetli atıştırmalıklarından vazgeçmeyerek çarşı ve pazarlardaki kestane tezgahlarını ziyaret etmeye devam ediyorlar.
Kestane kebabının kilosunun 600 lirayı bulması, vatandaşları alternatif alışveriş yollarına iterek, düşük gramajlı paketleri tercih etmesine sebep oluyor. Bartınlılar kestane kebabı fiyatından ötürü, en fazla 100, 150 gram olarak satın alıyor.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI