Karabük Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü öğrencilerine, meslek hakkındaki düşüncelerini sorduk. Karabük Üniversitesi 3’üncü sınıf öğrencisi Emine Topak, mesleğini severek yaptığını söyleyerek, hemşireliğin olması gerektiği kadar değer görmediğini belirtti.
Ankaralı Emine Topak, “Hemşirelik” bölümünde okumak için Karabük Üniversitesi’ni tercih etti. Bu sene 3’üncü sınıf öğrencisi olan Topak, stajını Karabük Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde gerçekleştirmeye devam ettiğini ifade ederek, “Biz burada sadece hastaları tedavi etmiyoruz, onların her türden bakımını ve psikolojik açıdan da desteğini düşünmek durumundayız” dedi.
“Herkesin yapabileceği bir meslek değil bunu anladım”
Geleceğin hemşire adayı Topak, bu bölümü neden tercih ettiğini anlattı. KBÜ öğrencisi Emine Topak, “Küçüklüğümden beri sağlık alanına bir ilgim vardı. Hastaneye gittiğimde hep nasıl çalıştıklarını merak ederdim. Okulda hangi mesleği istiyorsun diye sorduklarında hep hemşirelik derdim. Lise dönemlerimde hedefim biraz daha büyüdü tıp istemeye başladım ama bir dezavantajım vardı. Anadolu Meslek Lisesine gidiyordum ve ana dersleri görmüyordum ve haliyle mezuna kaldım. O yıl toplamaya çalıştım pandemi de vardı. Daha sonra bir yıl daha mezuna kalmak zorunda kaldım. Artık tıp kazanamayacağımı anladım ve bir yıl daha bekleyemezdim. Hemşirelik istedim. Şuan 3’üncü sınıftayım ve mesleğimden çok memnunum. Herkesin yapabileceği bir meslek değil bunu anladım. Çünkü hastaları sadece tedavi etmiyoruz tüm bakımını ve psikolojik açıdan da desteğini vermek zorundayız. Aynı zamanda onları bilgilendirmek ve eğitim de vermek zorundayız. Çok yönlü bir meslek ama sanıldığı kadar değer görmüyor bence. Görünmeyen kahramanlar olarak nitelendiriyorum ben bu mesleği. Çünkü sağlık en başta gelen iyilik halidir. Buna en çok hizmet veren de bizleriz. Umarım mesleğimi en iyi şekilde yerine getirir ve sağlık bekleyen tüm hastalara iyi bir bakım vererek iyileşmelerine yardımcı olabilirim” şeklinde konuştu.
Öğrenciler, tüm hemşirelerin 12 Mayıs Hemşireler Günü'nü kutladılar.
MUHABİR - EDA KOÇ