Müteahhit firma yetkilisi “ Şu anlık altyapı ve kanalizasyonla ilgili sıkıntılar var, ada içerisindeki trafoları yerleştirdik. İç kısımdaki panoları yerleştirdik. Buraya enerjiyi bağladıktan sonra devam edeceğiz. Su ile ilgili belediyeyi bekliyoruz. Su ve kanalizasyonla ilgili belediyeyi bekliyoruz. Doğal gaz geldi. Kanalizasyonla ilgili TOKİ ile belediye arasındaki çalışmalar devam ediyor. Belediye bu kanalizasyonun yapılabileceğini, belediyenin arıtmasına ulaşacağını söyledi. TOKİ belediyeye bir para aktaracak ve bunu belediye üstlenecek” ifadelerini kullandı.
TOKİ’nin girişinde yer alan yolun bir kısmını müteahhit firma yetkilisi bir kısmını da belediyenin yapacağını belirtti:
“Buradaki hak sahiplerinin konutlarını hepsi bitti. Elektrik geldiği zaman binaları sisteme devreye almamız lazım, gerekli testleri ve teslimatları yapmamız lazım. Buranın bir teslim süresi var. Biz buraya geldiğimizde ormandı. Bir yıl ormanın kalkması için, ağaçların kalkması için bir yıl süre geçti. 2020’nin sonunda burası bize teslim edildi. Bizden kaynaklı değil. Alan ormandı. Ağaçlar için resmi işlemler, kurumlar arası yazışmalar, ağaçların kesilmesi derken 2020’nin Eylül ayında burada işe başlandı. 2020’nin Eylül’ünde biz burada işe başladık. Çalışma döneminde pandemi süreci atlattık. Pandeminin ardından deprem oldu. Toki hak sahipleri haklı ancak deprem süreci birçok şeyi etkiledi. Şubat ayında meydana gelen Kahramanmaraş depremi etki alanıyla geniş bir bölgeyi kapsıyor ve biliyorsunuz ki çalışan personel de deprem bölgesinden geliyor. Ama bu yaza konutları teslim ederiz.”
Yusuf Ziya Aldatmaz ise şu bilgileri verdi:
”Kanalizasyon sorunu var, su ile ilgili belediye ile çalışmamız gerekiyor. Doğalgazımız geldi. Enerji verildi ancak bir iki problemimiz var enerji ile ilgili. Yapılması gereken ile TEAŞ’la müteahhit firma arasında yapılması gereken protokol anlaşmaları var. Bunlarda sürüyor. Zamanında bitecek İnşallah, bunları takip edeceğiz. İnşallah en kısa zamanda bunları bitirip buraya, kendi konutlarında, mutlu hayatlarında yaşamaları için, elimizden geleni yapıyoruz. Çok güzel, fiziki ortamı da çok iyi, yeri, manzarası.. Bartın’ın yeni bir mahallesi daha olacak İnşallah”
Daha sonrasında bir konutun içerisinde bilgiler veren Milletvekili Aldatmaz “Yolda bir sorunumuz var, büyük işleri bitirdik, küçük işler kaldı. Yapacağımız su ve doğalgaz çalışması, çevreye de fayda edecek. Sürecin takipçisiyiz. Belediye ile organize bir şekilde altyapın yatırımlarının tamamlanması için gerekli çalışmaları yapıyoruz. İnşallah insanlarımızı en kısa zamanda buradaki konutlarında oturmaları için çalışıyoruz. Doğalgaz sorunu halledildi. Kanalizasyon, su ve yolda belediye ile yapmamız gereken işler var. TOKİ başkanları ile belediyemiz koordineli bir şekilde çalışıyor. İnşallah bu sorunu da en kısa zamanda halledeceğiz”.
TOKİ hak sahiplerinin konutlarına ne zaman geçebileceği sorusuna Milletvekili Aldatmaz, “Bir tarif vermek yanlış olur, sarkma durumu oluyor, bazı engeller çıkıyor ama en kısa zamanda insanlarımızı konutlarına kavuşturmak istiyoruz. Bartın’daki konut problemine ciddi bir cevap verecektir. Konut fiyatlarında düşüşler de yaşanabilir” ifadelerini kullandı.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Biran önce tamamlayıp hak sahiplerine teslim edilsin.. Bir sürü kirada vs mağdur vatandaş var..neden mağdur olsunlar.. Gereken İvedi yapılsın.. Oyalanmanın zamanı değil... Kolay gelsin..
İnşallah en kısa süre içerisinde teslim ederler 10000 kira 6 aylık enflasyon zamı ile beraber taksidim de en az 7500-8000 olur çabuk teslim edilmezse halimiz duman aldığımız para zaten anca kira ve toki taksidine gidiyor anahtar teslim olmadan takside başlatmamaları gerekirdi Kara kara düşünüyorum yakın zamanda teslim edilmezse sözleşmemi feshetmek zorunda kalacam