Bartın İl Sağlık Müdürlüğü, hipertansiyonun en sık görülen kronik hastalıklardan biri olduğunu ve küresel bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurguladı.
Hipertansiyon, kalbin kanı pompalarken damarda oluşturduğu basıncın normal değerlerin üzerinde olması durumudur. Büyük tansiyonun 140 mmHg ve üzeri, küçük tansiyonun 90 mmHg ve üzerinde olması yüksek tansiyon olarak kabul ediliyor.
Bartın İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, hipertansiyonun belirtileri arasında baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları ve düzensiz kalp atışlarının bulunduğu belirtildi.
Sağlık Müdürlüğü, hipertansiyonun önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olduğuna dikkat çekerek, mutlaka hekim tarafından takip edilmesi gerektiğini ifade etti. Hipertansiyonun kontrol altına alınabilmesi için tütün ve alkol kullanımından kaçınılması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması ve fazla kilo varsa kilo verilmesi gibi yaşam tarzı değişikliklerinin yeterli olabileceği belirtildi. Bu önlemlerin yetersiz kaldığı durumlarda ise hekim kontrolünde ilaç tedavisine başlanabileceği kaydedildi.
Müdürlük, hipertansiyonun yönetimi ve tedavisinde bireylerin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırmalarının önemine işaret ederek, halkı bilinçli olmaya davet etti. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarının benimsenmesinin, hipertansiyon ve diğer kronik hastalıkların önlenmesinde kritik rol oynadığı ifade edildi.
ŞEVVAL ALTINTAŞ