5 Haziran Dünya Çevre Günü, Bartın'da gerçekleştirilen çeşitli programlar ve etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Bartın İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü'nün öncülüğünde düzenlenen etkinlikler, çevre bilincini artırmak ve geri dönüşümün önemini vurgulamak amacıyla düzenlendi.
Etkinlikler sabah saatlerinde Bartın kent merkezinde bulunan Cumhuriyet Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk sunumu ile başladı. Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşımız okundu. Bu anlamlı törenle çevre günü etkinliklerine resmi bir başlangıç yapılmış oldu.
Törenin ardından Bartın Belediye Sosyal Tesisleri önünde toplanan ilkokul öğrencileri, protokol üyeleri, mülki ve idari yetkililerin de katılımıyla çevre yürüyüşü gerçekleştirdi. Bartın’daki birçok ilköğretim okulunun katılım sağladığı bu etkinlik, çevre bilincinin erken yaşlarda kazandırılmasının önemini vurguladı.
Trompetler eşliğinde Hükümet Caddesi boyunca devam eden yürüyüş, ellerinde çevre gününün anlam ve önemini anlatan döviz ve pankartlar taşıyan öğrencilerin coşkusuyla renklendi. Bartın halkı da yürüyüşe alkışlarla destek vererek bu bilgilendirici etkinliğe katkıda bulundu.
Yürüyüşün son durağı Cumhuriyet Meydanı oldu. Burada kurulan stantlarda geri dönüşüm malzemelerinden yapılan eşyalar sergilendi ve satışa sunuldu. Geri dönüşümün teşvik edilmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması amacıyla düzenlenen bu sergide, ilkokul öğrencilerinin yaratıcılığı büyük ilgi gördü.
En dikkat çeken eserler arasında ise çöp poşetlerinden yapılan cadı kıyafetleri vardı. Öğrenciler, çöp poşetlerini kullanarak tasarladıkları bu kıyafetlerle, atık malzemelerin geri dönüşüm yoluyla nasıl değerli hale getirilebileceğini gözler önüne serdi.
Bartın İl Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü yetkilileri, etkinliklerin amacının çevre bilincini artırmak ve geri dönüşümün önemini vurgulamak olduğunu belirtti. Katılımcılar, bu tür etkinliklerin çocuklarda ve gençlerde çevre bilinci oluşturmak açısından çok değerli olduğunu vurguladı. Bartın halkı da etkinliklerden memnuniyetini dile getirerek, bu tür etkinliklerin daha sık yapılmasını temenni etti.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI