Bartın Valisi Nurtaç Arslan, projeden faydalanan seraları gezerek çiftçilerle sohbet etti. Vali Arslan, Bartın genelinde toplam 290 üreticiye yüzde 50 hibeli sera örtüsü desteği sağlandığını belirtti. Bu destek ile toplam 70 dekar alanda 462 adet sera örtüsü yenilendi. Derbent köyünde ise seracılığın yoğun olarak yapıldığını vurgulayan Arslan, burada 16 üreticiye yaklaşık 4 dekar alanda 50 adet seraya yüzde 50 hibeli sera örtüsü desteği verildiğini söyledi.
Vali Arslan, seraları gezdikten sonra çiftçilerle yaptığı sohbet sırasında, sağlanan desteklerin Bartın’ın tarımsal üretimine ve çiftçilerin verimliliğine büyük katkı sağladığını belirtti. Ayrıca, projeye katkı sağlayan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkürlerini iletti ve çiftçilere hayırlı ve bereketli bir sezon diledi.
“Plastik Sera Üst Örtülerinin Yenilenmesi Projesi”, seraların verimliliğini artırmayı, enerji tasarrufu sağlamayı ve ürün kalitesini iyileştirmeyi amaçlıyor. Bu proje ile yenilenen sera örtüleri, çiftçilerin modern tarım teknikleri kullanarak daha kaliteli ürünler yetiştirmelerine olanak tanıyor. Aynı zamanda, ekonomik olarak da çiftçilerin yükünü hafifleterek sürdürülebilir tarımın gelişimine katkıda bulunuyor.
Derbent köyü çiftçileri, proje kapsamında aldıkları desteklerden oldukça memnun. Seraların yenilenmesi sayesinde ürün kalitesinde ve verimlilikte önemli artışlar yaşandığını belirten çiftçiler, devletin sağladığı bu tür desteklerin tarımsal üretimin devamlılığı için hayati önem taşıdığını ifade etti. Çiftçiler, Vali Nurtaç Arslan’a ve proje ekibine teşekkürlerini sundu.
Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkilileri, proje kapsamında sağlanan desteklerin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini ve daha fazla çiftçiye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti. Ayrıca, modern tarım teknikleri ve sürdürülebilir tarım uygulamaları konusunda çiftçilerin bilgilendirilmesi için çeşitli eğitim programlarının düzenleneceği ifade edildi.
Haber Merkezi