31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimlerinde üçüncü kez Bartın Belediye Başkanı seçilen Rıza Yalçınkaya, Başkent Ankara’da CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in başkanlığında düzenlenen CHP’li il belediye başkanları toplantısına katıldı. Toplantı, CHP Genel Merkezi'nde gerçekleştirildi ve belediyeleri ilgilendiren güncel konuların ele alındığı önemli bir değerlendirme platformu oluşturdu.
Toplantıda, CHP'li 21 ilin belediye başkanları bir araya geldi. Genel Başkan Özgür Özel, toplantının açılış konuşmasında belediyelerin yönetiminde şeffaflık ve tasarruf ilkelerinin önemine vurgu yaptı. Özel, belediye başkanlarından, özellikle akraba atamaları ve harcamalarda dikkatli olmalarını istedi. Ayrıca, geçmiş dönemlerde bazı belediyelerde yaşanan olumsuz örneklere değinerek, bu tür hataların tekrarlanmaması için hassasiyet gösterilmesini talep etti.
“Belediye başkanlarımız büyükşehirlerde 45-50 makam aracını iade ediyor, bunların bir kısmı 31 Mart’tan önce Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kadın kolları, gençlik kolları ya da il ilçe başkanlarına tahsis edilmiş. Hiç birisi yok ki bir yakını bir belediyede çalışmasın. Birkaç tane olumsuz örneği yaşadık, bunları da geri aldırdık. Bu konuda hepinizden anlayış, üst düzeyde dikkat bekliyoruz,” diyen Özgür Özel, belediyelerde liyakat esasına dayalı bir yönetim anlayışının benimsenmesi gerektiğini belirtti.
Toplantıda ayrıca, CHP Yerel Yönetimler ve Dirençli Kentlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökan Zeybek de hazır bulundu. Katılımcılar arasında Adıyaman Belediye Başkanı Abdurrahman Tutdere, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burcu Köksal, Amasya Belediye Başkanı Turgay Sevindi, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Demir, Artvin Belediye Başkanı Bilgehan Erdem, Bartın Belediye Başkanı Muhammet Rıza Yalçınkaya, Bilecik Belediye Başkanı Melek Mızrak Subaşı, Bolu Belediye Başkanı Tanjı Özcan, Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, Çanakkale Belediye Başkanı Muharrem Erkek, Edirne Belediye Başkanı Filiz Gencan Akın, Giresun Belediye Başkanı Fuat Köse, Kastamonu Belediye Başkanı Hasan Baltacı, Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal, Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, Kilis Belediye Başkanı Hakan Bilecen, Kütahya Belediye Başkanı Eyü Kahveci, Sinop Belediye Başkanı Metin Gürbüz, Uşak Belediye Başkanı Özkan Yalım, Yalova Belediye Başkanı Mehmet Gürel ve Zonguldak Belediye Başkanı Tahsin Erdem yer aldı.
Toplantının önemli gündem maddelerinden biri, belediyeler arasında iş birliği ve tecrübe paylaşımının arttırılması oldu. Geçmişte görev yapmış belediye başkanları, yeni seçilen başkanlara tecrübelerini aktararak, başarılı projeleri ve karşılaşılan zorlukları paylaştılar. Bu sayede, yeni başkanların daha etkili bir yönetim sergilemesi hedeflendi.
MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI