Bartın Irmak İnisiyatifi, Bartın'da yapımı devam eden Bartın Irmak Islahı ve Yan Kolları Projesi hakkında açıklamada bulundu. Bartın Irmak İnisiyatifi 27 Mayıs'ta Bartın Irmak Islahı Projesinin ilk etabı çalışmalarının durdurulması için imza kampanyası başlattı, binlerce vatandaşın imzaladığı dilekçeler, Bartın Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğüne verilecek. 5 Haziran Dünya Çevre Günü itibariyle sonlanan imza kampanyasının ardından, Bartın Irmak İnisiyatifi, Bartın kent merkezinde bulunan Eski Belediye Binası önünde basın açıklamasında bulundu. Bartın Irmağı İnisiyatifi adına konuşan Mimarlar Odası Bartın Temsilcisi Selda Çelikyay, yaptığı açıklamada projenin 500 yıllık öngörü ve yapay zeka ile yapıldığını, ancak bu çalışmanın doğal çevre, ekoloji, doğal peyzaj ve 3000 yıllık Parthenius'un tarih boyunca taşıdığı anlam açısından yetersiz ve yüzeysel kabul edildiğini belirtti. Çelikyay, Avrupa ülkeleri gibi 100 yıllık öngörüyle ve bu değerler dikkate alınarak proje çalışmasının yapılması gerektiğini vurguladı. Böyle bir durumda, duvar ve cam yüksekliğinin 3.0 metreden 1.0 metreye ineceğini söyledi.Çelikyay, ırmak yatağında hiçbir çalışma yapılmadan, barajların tam kapasite çalışır hale getirilmeden ve bilim kurulu raporunu beklemeden eski belediye yönetimiyle apar topar yapılan çalışmaların kamuoyunu rahatsız ettiğini belirtti. Bartın Irmak İnisiyatifi'nin bu rahatsızlığın ve dışlanmışlığın sözcüsü olduğunu ifade etti."Bu projede doğanın korunması ve tarihsel değerlerin göz önünde bulundurulması gerektiğine inanıyoruz," diyen Çelikyay, Bartın halkının desteğiyle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.Selda Çelikyay'ın açıklaması şu şekilde:"27 mayısta Yalı'da başlattığımız itiraz dilekçeleri imza kampanyamız bugün 5 haziran Çevre Günü İtibariyle sona ermiş bulunmaktadır.
Bartın halkı çevreye sahip çıkmanın sadece çiçek, böcek, resim olmadığını verdiği imzalarla itiraz ederek göstermiştir.Bartın halkına verdiği destek, Eğitim-Sen e gösterdiği emek ve mesai için bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Kamuoyunda işin bittiğine dair oluşan algı yanıltıcıdır. Yalı'daki çalışma projenin 1.etabı olup,projenin tamamı 5 eteptan oluşmakta, ırmağın karşı yakasını ve Boğaz mevkiini de kapsamakta olup limana kadar toplam 16 km. uzunluğunda bir kanal projesi niteliğimdedir.
Proje görüşmelerinde hep bize alternatifiniz var mı diye sordular; evet alternatiflerimiz ve itirazlarımız iki başlıkta özetlenebilir:1-Usul yönünden2-Esas yönünden
Usul yönünden sevgi, saygı, katılımcılık ve yerel demokrasi içermemektedir,
Esas yönünden 500 yıllık öngörü ve yapay zeka ile yapılan çalışma doğal çevre, ekoloji, doğal peyzaj, 3000 yıllık Parthenius'un tarih boyunca taşıdığı anlam ve ırmağın özellikleri açısından yetersiz ve kabulleri yüzeyseldir.
Oysa Avrupa ülkeleri gibi 100 yıllık öngörüyle ve bu değerleri dikkate alarak proje çalışma yapılsaydı şu an 3.0 mt olan duvar ve cam yüksekliği 1.0 mt ye inecekti. Irmak yatağında hiçbir çalışma yapmadan, barajları tam kapasite çalışır hale getirmeden, bilim kurulu raporunu beklemeden eski belediye yönetimiyle yapılan apar topar bu çalışmalar kamuoyunu rahatsız etmiş Bartın Irmak İnsiyatifi bu rahatsızlığın ve dışlanmışlığın sözcüsü olmuştur.
Gençlerin ve Kadınların yoğun katılımıyla Batın'ı tanıyan,seven hiç kimsenin hayali olmayan bu ırmak projesine itiraz dilekçelerimiz Irmak insiyatifi ve Bartın Belediye Başkanı ile birlikte yarın saat:11.30 da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne teslim edilecektir.
Kampanyalarımız ve çalışmalarımız Bartın halkının sesi duyuluncaya ve insan aklı, duygusu yapay zekaya galip gelinceye kadar devam edecektir.
YA HEP BERABER!
YA HEP BERABER!"MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
Bartın halkı çevreye sahip çıkmanın sadece çiçek, böcek, resim olmadığını verdiği imzalarla itiraz ederek göstermiştir.Bartın halkına verdiği destek, Eğitim-Sen e gösterdiği emek ve mesai için bir kez daha teşekkür ediyoruz.
Kamuoyunda işin bittiğine dair oluşan algı yanıltıcıdır. Yalı'daki çalışma projenin 1.etabı olup,projenin tamamı 5 eteptan oluşmakta, ırmağın karşı yakasını ve Boğaz mevkiini de kapsamakta olup limana kadar toplam 16 km. uzunluğunda bir kanal projesi niteliğimdedir.
Proje görüşmelerinde hep bize alternatifiniz var mı diye sordular; evet alternatiflerimiz ve itirazlarımız iki başlıkta özetlenebilir:1-Usul yönünden2-Esas yönünden
Usul yönünden sevgi, saygı, katılımcılık ve yerel demokrasi içermemektedir,
Esas yönünden 500 yıllık öngörü ve yapay zeka ile yapılan çalışma doğal çevre, ekoloji, doğal peyzaj, 3000 yıllık Parthenius'un tarih boyunca taşıdığı anlam ve ırmağın özellikleri açısından yetersiz ve kabulleri yüzeyseldir.
Oysa Avrupa ülkeleri gibi 100 yıllık öngörüyle ve bu değerleri dikkate alarak proje çalışma yapılsaydı şu an 3.0 mt olan duvar ve cam yüksekliği 1.0 mt ye inecekti. Irmak yatağında hiçbir çalışma yapmadan, barajları tam kapasite çalışır hale getirmeden, bilim kurulu raporunu beklemeden eski belediye yönetimiyle yapılan apar topar bu çalışmalar kamuoyunu rahatsız etmiş Bartın Irmak İnsiyatifi bu rahatsızlığın ve dışlanmışlığın sözcüsü olmuştur.
Gençlerin ve Kadınların yoğun katılımıyla Batın'ı tanıyan,seven hiç kimsenin hayali olmayan bu ırmak projesine itiraz dilekçelerimiz Irmak insiyatifi ve Bartın Belediye Başkanı ile birlikte yarın saat:11.30 da Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü'ne teslim edilecektir.
Kampanyalarımız ve çalışmalarımız Bartın halkının sesi duyuluncaya ve insan aklı, duygusu yapay zekaya galip gelinceye kadar devam edecektir.
YA HEP BERABER!
YA HEP BERABER!"MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI