Bartın doğumlu Erkan Geniş, sanat dünyasının önemli isimleri arasında yer alıyor. 1943 yılında Bartın'da doğan, lise öğrenimini İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nde tamamlayan Erkan Geniş, tuvallere ilk dokunuşunu ressam Ahmet Uzelli ile Hikmet Onat'ın atölyesinde gerçekleştiriyor. Bartın doğumlu ressamın, resim temeli iki usta ressam ile oluşturulurken, Ankara'ya yerleşmesi ile birlikte daha da güçleniyor. Ankara'da Saim Kanra ile tanışması sanatını daha etkili hale getirirken, bu dönemde Korsavaş ve Muharipler Derneği Plastik Sanat Kuralları ile Sanatseverler Derneği sergilerinde yapıtları sergilenmeye başlanıyor. Çalışmalarındaki Üretkenlik devlette aldığı sorumlulukla ters orantılı devam eden sanatçı aktif görevinin getirdiği durağanlık aktif olmayan dönemlerinde üretkenliğe dönüşüyor. Bartın doğumlu ressam, bu sebepten ötürü 37 yıllık hizmet sonrasında Makine Kimya Endüstrisi Kurumu Makine Sanayi Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı iken emekliliğini talep ederek devletten ayrılıyor. Bartın doğumlu Erkan geniş Bartın doğumlu Erkan geniş, empresyonist tarzı oluşturdu resimlerini, resim eğitimi aldığı üç büyük ustasının temel tarzları ile harmanlayarak, çalışmalarını sürdürmeye devam etti. Genel olarak doğa içerikli yapıtlar üreten Erkan Geniş, bu yapıtlara paralel olarak, Viyana, Salzburg, Budapeşte ve Bratislava’da 19. ve 20. yüzyıl resim incelemelerinde bulundu. İzlenimcilik alanında eserler üreten “Bartınlı Monet” Bartın'ın çeşitli bölgelerinde eserlerine yansıtmayı ihmal etmedi. MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI
KÜLTÜR - SANAT
Yayınlanma: 17 Aralık 2023 - 09:32
Bartınlı Monet
Ressam olmak için başkanlığı bıraktı
KÜLTÜR - SANAT
17 Aralık 2023 - 09:32