Bartın'da Engelliler Haftası'nda, farkındalık oluşturmak ve özel bireylerin gününü kutlamak için programlar yapılmaya devam ediyor.
SORUN ÇÖZME GÜNÜ
Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından 10 Mayıs Cuma günü Cumhuriyet Meydanı'nda gerçkelşetirilen programda söz alan Kozcağız Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Ünlü, bugünlerin sorun çözme günü olduğunu belirtti. Bartın'da yapılan programda açıklama yapan, Dernek Başkanı Mutlu Ünlü, "10-16 Mayıs engelliler haftası kutlama günü değil sorunları çözme günü olduğunu düşünmekteyim. Tekerlekli sandalye kullanan biri olarak bazı konuları da dile getirmek isterim; Sayın Bartın Belediye başkanımızdan ve tüm ilçe ve belde bakanlarımızdan engelliler için yapılan hizmetler için teşekkür ederiz. Ama üst geçit, rampa kaldırım, oto park alanlarının engellilere yeniden mevzuata uygun hala getirmenizi tüm engelli kardeşlerimiz adına da rica ederiz" dedi.
BARTIN TÜRKİYE 2'NCİSİ
Bartın'ın özel bireylerin en fazla olduğu iller arasında olduğunu söyleyen Kozcağız Engelliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Mutlu Ünlü , “Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre diğer bireylerle eşit koşullar altında topluma tam ve etkin biçimde katılımlarının önünde engel teşkil eden uzun süreli fiziksel, zihinsel, düşünsel ya da algısal bozukluğu bulunan engelli bireyler, dünya nüfusunun yüzde 15'ini oluşturmaktadır. Türkiye nüfusunun ise yüzde 12,29'u engellidir. En fazla olan illerimizde Bartın yüzde 6.46 oranı ile Türkiye 2'nci sırasında olmaktadır" ifadelerini kullandı.
ENGELLİLER HAKKINDA KANUN
Sözlerine Engelliler Haftası ve Engelliler Hakkında Kanun'u ile ilgili açıklama yaparak devam eden Ünlü, "Sosyal devlet olmanın gereği olarak Türkiye, son yıllarda engelli haklarının korunması ve geliştirilmesi adına birçok adım ve mekanizmayı hayata geçirmiştir. Engellilerin Haklarına İlişkin Sözleşme ve İhtiyari Protokol'e taraf olunmuş; ulusal düzeyde anayasa ve kanunlar başta olmak üzere konuyla ilgili birçok düzenleme kabul ya da revize edilmiştir. 7 Temmuz 2005 tarihinde yürürlüğe giren 5 bin 378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun, engelli bireylerin topluma diğer bireylerle tam ve eşit katılımını amaçlamakta ve eğitim, sağlık, rehabilitasyon, istihdam, sosyal güvenlik ve bakım ile erişilebilirlik alanlarında düzenlemeler içermektedir. Temel misyonu insan onurunu temel alarak kişilerin eşit muamele görme hakkının güvence altına alınması, hukuken tanınmış hak ve hürriyetlerden yararlanmada ayrımcılığın önlenmesi olan Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu, engelli bireylerin temel hak ve özgürlüklerinin etkin biçimde güvence altına alındığı, toplumsal hayata diğer bireylerle eşit koşullarda tam ve etkin katıldığı bir dünya temennisiyle 10-16 Mayıs Engelliler Haftası'nı kutlamaktadır" dedi.
TEŞEKKÜR
Dernek Başkanı Ünlü kendilerine destek veren Bartın Valisi Nurtaç Arslan, Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, Gençlik Spor İl Müdürlüğüne, Bartın İl Özel İdaresi ve Kozcağız Belediye Başkanına teşekkürlerini iletti.
MUHABİR - EDA KOÇ