Bartın Devlet Hastanesi'nde Yenidoğan Ünitesi'nin bulunmaması, riskli gebeliklerin il dışına sevk edilmesine yol açıyor. Bu sevkler sonucunda gerçekleşen doğumlar da TÜİK kayıtlarına girmiyor. Hastanedeki yoğunluk ve doktor eksikliği ise bu durumu daha da zorlaştırıyor. Bu durumun en önemli sebebi olarak Bartın Devlet Hastanesinde Yenidoğan Ünitesinin bulunmaması gösteriliyor. Riskli gebelikler ve acil durumlar için il dışına sevk edilen anne adaylarının doğumları, Bartın istatistiklerine dahil edilmiyor.
Mevcut doktorların hasta yükünün fazla olması ve görev sürelerinin kısa olması, doğumların il dışına sevk edilmesinde önemli bir etken olarak görülüyor. Bu durum, Bartın'daki doğum istatistiklerinin eksik kalmasına ve şehrin nüfus artış hızının tam olarak bilinmemesine neden oluyor.
Bazı çevreler, Bartın'daki doğum istatistiklerinin daha doğru bir şekilde derlenmesi için gerekli adımların atılması gerektiğini vurguluyor. Bu adımlar arasında Yenidoğan Ünitesi'nin kurulması, doktor eksikliğinin giderilmesi ve hasta yükünün azaltılması yer alıyor. Görünmeyen doğumlar, sadece istatistiksel bir eksiklik değil, aynı zamanda önemli bir halk sağlığı sorununa da işaret ediyor.
Bartın'daki doğumların ne kadarı istatistiklere yansımıyor? Bu sorunun net bir cevabı yok. Fakat bazı tahminler, gerçek doğum oranının TÜİK verilerinden %20-30 daha fazla olabileceğini gösteriyor. Bu da 2023 yılında Bartın'da gerçekleşen doğum sayısının 1800 ila 1900 civarında olabileceği anlamına geliyor.MUHABİR - YUSUFHAN KABAKCI